Росія вже почала скорочувати постачання газу до Європи через Україну в останній день дії угоди про транзит. У зв’язку з цим ціни на газ у Європі сьогодні дещо зросли.
Про це повідомляє Reuters.
Російська енергетична компанія “Газпром” заявила, що 31 грудня постачатиме до Європи скорочений обсяг газу через Україну: 37,2 млн кубометрів порівняно з 42,4 млн кубометрів у понеділок. Якщо в останню хвилину несподівано не укладуть нову угоду, постачання газу швидше за все припиниться 1 січня після закінчення п’ятирічної транзитної угоди між Росією та Україною. Це “ознаменує майже повну втрату колись великого впливу Москви на європейський газовий ринок”, пише агентство.
Покупці російського газу, такі як Словаччина та Австрія, домовилися про альтернативні поставки, і аналітики передбачають мінімальний вплив на ринок від припинення поставок російського газу.
Президент Росії Володимир Путін 26 грудня заявив, що цього року вже не залишилося часу для підписання нової угоди про транзит газу.
Ціна на Title Transfer Facility, віртуальній торговій точці в Нідерландах, яка використовується як орієнтир для європейських цін на природний газ, сьогодні зросла лише незначно – до 48,85 євро за мегават-годину.
Після вторгнення в Україну Москва втратила свою частку постачання газу до країн Європейського Союзу на користь таких конкурентів, як США, Катар та Норвегія. Колись найбільший у світі експортер газу, “Газпром” зафіксував збиток у розмірі 7 мільярдів доларів лише у 2023 році, що стало його першим річним збитком із 1999 року.
Для Європи втрата постачання дешевого російського газу призвела до серйозного уповільнення економіки, сплеску інфляції та посилення кризи вартості життя. Європа швидко знайшла альтернативні джерела енергії, проте втрата російського газу загострила довгострокові побоювання щодо зниження її глобальної конкурентоспроможності та промислового майбутнього Німеччини.
Україна втратить близько 800 мільйонів доларів на рік зборів від Росії за транзит, а “Газпром” – близько 5 мільярдів доларів на продаж газу до Європи через Україну.
Закінчення транзитної угоди навряд чи викличе повторення зростання цін на газ в ЄС у 2022 році, оскільки обсяги, що залишилися, відносно невеликі.
2023 року Росія поставила через Україну близько 15 млрд кубометрів газу – це всього 8% від пікових потоків російського газу до Європи за різними маршрутами у 2018–2019 роках.
Припинення постачання через Україну стане серйозним ударом для Молдови. Угорщина продовжуватиме отримувати російський газ з півдня трубопроводом “Турецький потік” дном Чорного моря, хоча вона також прагнула зберегти український маршрут.
Над Україною час від часу фіксують загадкові цивільні літаки. Цього разу помітили зразу три пасажирських авіалайнери.…
Під час проходження підготовки у Франції навчальний центр, де базувалася скандальна 155-та окрема механізована бригада…
Найближчими місяцями в Україні прискориться зростання цін на продукти харчування, а також інші товари та…
Найближчим часом в Україні можуть бути введені нові вимоги та обмеження для літніх водіїв. До…
Деякі військовозобов'язані українці, заброньовані своїми підприємствами, зіткнулися з проблемами - ТЦК не вносить інформацію про…
Скандал навколо формування 155 ОМБр висвітив значні проблеми в управлінні силами оборони, відзначила нардеп Ірина…