Categories: Економіка

Енергетична криза: до якого року в Україні збережеться дефіцит електроенергії

Нестача електроенергії в Україні продовжуватиметься до 2026 року, зі середнім дефіцитом близько 10% у 2024 році. Основні причини включають пошкодження енергетичної інфраструктури під час атак та недостатньо розвинену інфраструктуру для імпорту електроенергії.

Про це повідомляє Міжнародний валютний фонд.

Яка ситуація з енергетичною системою

Згідно з Меморандумом з МВФ, додаткові атаки можуть ще більше дестабілізувати енергетичну систему, що робить ситуацію ще більш непередбачуваною. Україна стикається з масштабним дефіцитом електроенергії через пошкодження енергетичної інфраструктури під час весняних атак, загальний збиток від яких перевищує 1 млрд доларів.

Найбільші втрати понесли компанії ДТЕК та державні підприємства, які планують покрити збитки коштом власного оборотного капіталу та потенційної підтримки донорів.

Прогноз МВФ показує, що середній дефіцит електроенергії в Україні у 2024 році складе близько 10%. Протягом 2025 року дефіцит поступово знизиться і буде усунений до початку 2026 року.

Дані про енергетичні потужності суворо контролюються в умовах воєнного стану, але, виходячи з попередніх моделей споживання та імпорту, серйозний дефіцит ймовірно виникатиме тільки в години пік.

Промисловим споживачам доведеться працювати нижче за потужність, а споживання домогосподарств буде обмежено шляхом планових відключень, зокрема взимку. Додаткові атаки ще більше дестабілізують енергетичну систему, зазначили у МВФ.

Очікується, що дефіцит енергії збережеться протягом 2024 та 2025 років, хоча його масштаби будуть обмежені стійкістю енергетичної системи.

Оцінки дефіциту енергії включають:

  • ремонт відновлюваної потужності (включаючи ДТЕК та деякі ТЕС);
  • збільшення європейського імпорту;
  • установку малих газових генераторів (до 1 ГВт у 2024 році);
  • дефіцит, що виникає в результаті необхідного планового обслуговування АЕС у 2-4 кварталах 2024 року.

Підвищення тарифів для населення в середньому на 60% з 1 червня також має стимулювати зміни у структурі споживання та забезпечити додаткові доходи енергетичним компаніям.

Наразі імпорт енергії з європейської мережі ENTSO-E обмежений 1,7 ГВт у звичайний час з додатковими 0,3 ГВт для покриття аварійного дефіциту. Однак це не може повністю покрити втрачену потужність. Попри деякі можливості збільшення імпорту електроенергії для покриття дефіциту під час пікового споживання, значне короткострокове збільшення імпорту електроенергії в ЄС малоймовірне через інфраструктурні обмеження в сусідніх країнах.

Yuriy

Recent Posts

Принцеса Анна поділилася першою заявою після струсу мозку

Принцеса Анна поділилася своїм першим повідомленням після того, як її виписали з лікарні, де вона…

50 хв. ago

Астронавти NASA застрягли в космосі на пів року через поломку корабля

Американські астронавти Баррі Вілмор та Суніта Вільямс, які мали повернутися на Землю після тижневої місії…

53 хв. ago

В Україні з’явиться новий податок: ціни збільшаться на низку популярних продуктів

До Податкового кодексу введуть нову ставку податку на мінеральні та газовані води з додаванням цукру…

56 хв. ago

Уряд погодився збільшити бронь від мобілізації для чиновників та працівників держструктур

Кабінет міністрів вніс зміни в організацію призову військовозобов’язаних громадян на військову службу під час мобілізації. Про це повідомив представник…

1 годину ago

“Все глибша і глибша прірва”: Притула висловився про українців, що виїхали за кордон

Колишній телеведучий та волонтер Сергій Притула розкритикував владу за обмеження українців за кордоном на тлі посилення мобілізації.…

1 годину ago

Євросоюз перестав купувати в України яйця та цукор без мита

Європейська комісія ухвалила рішення про введення скасованого раніше в рамках торговельного безвізу мита на два…

1 годину ago