Повномасштабне російське вторгнення стало справжнім випробуванням для банківської системи України. З одного боку, як зазначив у коментарі «ЛIГАБiзнесIнформ» директор з інвестицій компанії Capital Times Артем Щербина, у вітчизняній банківській системі зараз 30% непрацюючих кредитів. Плюс – значна частка «сірої економіки» та відтік платоспроможного населення з країни виїхали 6-8 млн громадян. Голова наглядової ради ПАТ «Укрінком» (раніше ПАТ «Укрінбанк») Володимир Клименко також звернув увагу на недосконалість банківського законодавства в Україні, пише «Інтерфакс-Україна».
Утім, факти свідчать про те, що за формулюваннями «непрацюючі кредити» та «недосконалість законодавства» часто стоять відверто шахрайські операції та зловживання з боку топ-банкірів у масштабах, неосяжних для пересічних громадян.
Одним із найбільш відомих кейсів є справа Кирила Шевченка, колишнього голови правління НБУ, якого підозрюють у розкраданні понад 200 млн грн з «Укргазбанку». Після втечі з України у вересні 2022 року, за місяць до того, як стало відомо про його відхід з посади, Шевченко подав заяву про надання притулку в Австрії.
Ексголова правління НБУ Кирило Шевченко
Ще один резонансний випадок стосується ексголови правління державного «Укрексімбанку» Євгена Мецгера, який під тиском обставин залишив свою посаду у жовтні 2023 року після скандального інциденту з журналістами програми «Схеми».
Нагадаємо, що під час інтерв’ю Мецгер наказав своїм підлеглим вилучити обладнання у журналістів та стерти частину запису, до того ж журналістів тривалий час силоміць утримували в кабінеті голови правління банку. Сталося це після того, як журналіст запитав банкіра про великий валютний кредит під заставу проблемного активу.
Ексголова правління «Укрексімбанку» Євген Мецгер
В іншому випадку членкиню правління Ощадбанку Олену Малинську в 2021 році було звільнено з посади через непроходження атестаціі в НБУ. «Пані Малинська продемонструвала низький рівень розуміння основної проблематики, завдань, які стоять перед членом правління», – зазначено в документі НБУ.
На попередньому місці роботи – в «Банку Кредит Дніпро» – Малинська також не змогла знайти баланс між вимогами фінрегулятора та проханнями акціонера. Як пише «Фінклуб», у «Банку Кредит Дніпро» було занадто багато інсайдерських кредитів, наданих компаніям Пінчука.
Малинська очолювала «Банк Кредит Дніпро», коли ним володів Віктор Пінчук. Банк надавав фінансування підприємствам Пінчука всупереч вимогам НБУ та з порушеннями законодавства. «Довісок» інсайдерських кредитів для нового власника банку Олександра Ярославського став сюрпризом.
«Пані Малинська продемонструвала нерозуміння проблемних питань у діяльності «Банку Кредит Дніпро» та негативних наслідків для банку, до яких призвела її діяльність на посаді голови правління «Банку Кредит Дніпро», за які вона була відповідальна», – зазначено у документі НБУ.
Довірена банкір Віктора Пінчука, екс-голова правління «Банку Кредит Дніпро» Олена Малинська на відкритті виставки сучасного мистецтва у PinchukArtCentre. (Фото PinchukArtCentre. Фотограф: Сергій Іллін, Олександр Пілюгін)
Наостанок можна згадати Альону Шевцову (співвласницю АТ «АЙБОКС БАНК») та Олену Сосєдку з Юлією Сосєдкою (власниць АТ «АКБ «Конкорд»). Обидві фінустанови було ліквідовано рішеннями НБУ, чому передували звинувачення у виведенні капіталів та нелегальних транзакціях ігорного бізнесу.
CEO міжнародної платіжної системи LEO (ФК «Леогеймінг Пей») Олена Шевцова та голова наглядової ради МПС LEO Віктор Ющенко виступають на спільній прес-конференції
Кілька років тому значного розголосу набула справа «Вектор Банку», у якій ДБР встановило факт здійснення посадовими особами фінустанови свідомо збиткових операцій на суму 28 млн грн (на той момент це понад 1 млн долл.).
Як же зараз почуваються фігуранти цих та інших резонансних банківських справ? Як не дивно, у них усе добре.
Екс-очільник НБУ Кирил Шевченко отримав притулок у Австрії, а австрійські суди відхилили запит України про його екстрадицію. Попри повідомлення, що австрійська антикорупційна прокуратура веде розслідування у справі проти Шевченка, екс-очільник НБУ зараз насолоджується розміреним життям в Австрії. У справі про нанесення збитків «Вектор Банку» на понад 1 млн долл. четверо топ-посадовців фінустанови трошки побули на лаві підсудних, після чого справі дивним чином не дали ходу. Екс-голова правління державного «Укрексімбанку» Мецгер відбувся нетривалим нічним домашнім арештом (без фактичного покарання) і звільненням – але не через сумнівні фінансові операції, про які його запитав журналіст «Схем», а через побиття журналістів.
Екс-голові правління «Банку Кредит Дніпро» Малинській взагалі не було висунуто ніяких звинувачень. Зараз вона є членкинею наглядової ради АТ «Укрпошта». Альона Шевцова разом з сестрами Оленою та Юлією Сосєдками згадуються у відкритих джерелах як співвласниці зареєстрованих у Сполученому Королівстві платіжних систем Smartflow Payments Limited та ELPASO.
Як бачимо, незважаючи на доведені факти серйозних зловживань, жоден з топ-банкірів за останні роки не отримав судових вироків, що породжує багато питань до правоохоронних органів і судової системи.
Чергова поява Володимира Путіна на публіці, яка мала б підкреслити його тверду позицію, натомість породила…
Національна розвідка США склала звіт про вбивства політичних опонентів Путіна за кордоном. На запит видання Bloomberg звіт був частково…
Автомобіль Bugatti W16 Mistral з відкритим верхом встановив новий рекорд швидкості для родстерів, розігнавшись до 453,91 км/год…
Що може бути кращим способом відсвяткувати чергову ядерну погрозу від Путіна, ніж придбати старий ядерний…
Дмитро Медведєв, заступник голови Ради безпеки Росії, заявив, що застосування ядерної зброї Кремлем можливе лише…
Україна незабаром може реформувати свій підхід до мобілізації, відійшовши від спірних примусових практик, часто званих…