В Україні готується рекордне підвищення податків. В урядовому проєкті, що вже зареєстрований у Раді, прописана справжня “шокова податкова терапія” для людей і бізнесу.
Наприклад, мова йде про 30% військового збору на ювелірні прикраси та 15% — на легкові авто. Це в 10-20 разів більше, ніж платять з цих товарів зараз. Військовий збір “для всіх” має вирости з 1,5% до 5%.
Додаткові 5% доведеться віддати також з продажу нерухомості.
Бізнесу, включаючи ФОПів, теж підготували сюрприз — новий податок з доходу.
Експерти вже підраховують, як нові податки змінять “ціни на все”. А найбільш передбачливі українці кинулися скуповувати товари, “поки не подорожчали”. Як розказав керівник компанії AutoConsulting Олег Омельницький, на недавніх вихідних був справжній ажіотаж в автосалонах — люди просто розмітали автівки, які на той момент були у наявності. А в понеділок деякі салони заявили, що вже підвищують ціни.
Про підвищення податків в Україні говорять уже давно. Частково такі кроки прописані в оновленому меморандумі з МВФ, а частково уже навіть реалізовані чи близькі до цього, як, скажімо, нові акцизи на паливо чи газовані напої. Втім, про головні податкові страшилки — підвищення ПДВ та військового збору — до останнього часу особливих подробиць не було.
Та 18 липня Кабмін подав у Раду законопроєкт № 11416, що містить цілий ряд змін до Податкового кодексу.
Ось головні новації:
Закон, якщо, звісно, його ухвалять, вступить у дію з першого числа наступного місяця. Тобто, якщо за нього проголосують у липні, то діяти він почне вже з 1 серпня. Як вказано в пояснювальній записці, очікуються додаткові надходження до бюджету на рівні близько 125 млрд гривень.
Як зазначив голова Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин, у проєкті нічого не сказано про ПДВ, тобто його, судячи з усього, підвищувати поки не збираються.
— Очевидно, вирішили зупинитися на військовому зборі та “погратися” його ставками. Бо ПДВ — це системний податок, який дуже впливає на ціни й може розігнати інфляцію, — пояснив Пендзин.
Експерти кажуть, що українцям треба готуватися до “затягування пасків” — доходи стануть меншими, а витрати зростуть.
Погана новина в тому, що фактично збільшується податкове навантаження на працю, бо військовий збір ми всі платимо із зарплат, зауважує економіст Олексій Кущ.
При цьому ціни на цілий ряд товарів та послуг можуть збільшитися.
Як каже президент Союзу ювелірів України Дмитро Видолоб, ціни на ювелірні прикраси доведеться підвищувати на третину. На його думку, це може просто вбити ювелірну галузь, бо продукція стане неконкурентною.
— Наші панянки їздитимуть за прикрасами за кордон, наприклад, до Туреччини, яка на четвертому місці у світі за обсягами ювелірного виробництва. В Україні купувати за такими цінами нічого не будуть, — вважає Видолоб.
За словами Олега Омельницького, різко підвищиться податкове навантаження на нові та щойно пригнані в Україну потримані автівки. Якщо зараз з першої реєстрації платять 5%, то за новим законом буде вже 20%. Тобто, якщо авто коштує 10 тисяч доларів, то доведеться заплатити зверху ще 2 тисячі доларів.
— Такі високі податки фактично паралізують сегменти нових авто та “свіжого” б/в імпорту. Продажі впадуть на 50% і навіть більше. Спочатку всі кинуться на ринок внутрішніх перепродажів, бо там не треба платити підвищений військовий збір. Але внутрішні перепродажі дуже залежні від притоку імпорту. Якщо він різко впаде, підуть вгору ціни й на машини, що перепродуються всередині країни, бо різко зросте попит. Тож “Ланос”, який зараз коштує 3 тисячі доларів, злетить у ціні до 5 тисяч. Почнуться спекуляції, а заробітки підуть не в бюджет, а в барсетки перекупників, — каже Омельницький.
Обвалу авторинку, що його пророкують експерти, передує небачений ажіотаж. Як тільки скандальний проєкт з`явився у парламенті, українці кинулися до салонів скуповувати нові автівки. Як каже Омельницький, у багатьох салонах значно скоротився вибір техніки, а в деяких взагалі майже все розібрали. Ті, хто планував придбати нове авто, поспішають поставити його на облік поки не підвищили податки. І тому зі складів вигрібають все, що їде.
Що стосується нерухомості, то, як вважає столичний рієлтор Ірина Луханіна, на цінах в оголошеннях новий податок ніяк не позначиться. Але продавці, швидше за все, будуть пропонувати покупцям “поділити” його навпіл. Тобто, якщо квартира коштує 50 тисяч доларів, то доведеться сплатити 5% — 2,5 тисячі доларів. І продавець і покупець “скинуться” по 1,25 тисячі. І це якщо мова йде про перший продаж нерухомості на рік. Бо з третього продажу доведеться ділити вже 23% від вартості, а це понад 10 тисяч доларів на квартирі за 50 тисяч.
— Тобто, навіть якщо формально ціни на квартири не зміняться, загальна вартість угоди і для покупця, і для продавця збільшиться. Занизити оціночну вартість об’єкта, як це робили колись, вже не вийде. Тож доведеться платити, — пояснила Ірина Луханіна.
Бізнес теж очікує гірших часів. Як каже голова секретаріату Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський, підприємцям — і юрособам, і ФОПам 3-ї та 4-ї групи — доведеться платити 1% від будь-якої діяльності. І, хоча, на перший погляд, це не так багато, насправді податок досить суттєвий, мова йде про оподаткування усього доходу (а не, наприклад, прибутку, з якого бізнес в Україні теж платить податок).
— На відміну від ПДВ, цей податок не повертається експортерам, і тому експортери продукції з високою доданою вартістю можуть постраждати найбільше від такої податкової новації. Цей збір у розмірі 1% буде доданий до вартості усіх товарів та послуг, таким чином це призведе до автоматичного підвищення цін буквально на все — від сировини до товарів і послуг, — вважає Забловський.
Голова громадського об`єднання SAVEФОП і власник фірми з виробництва вікон Сергій Доротич каже, що насправді все має подорожчати не на 1%, а, як мінімум, на 2%, бо додасться кумулятивний ефект, тобто, здорожчання буде на кожній ланці — від виробництва й логістики до роздрібної торгівлі. Але, за його словами, це далеко не єдиний фактор, що впливатиме на ціни цієї осені.
— Окрім нових податків, у нас залишаються старі проблеми — відключення електрики, дефіцит кадрів та ін. Все це збільшує собівартість товарів. Але підвищувати ціни без кінця ми не можемо — їх просто не купуватимуть. Тому для бізнесу є кілька сценаріїв — або йти у тінь і економити на податках, або закриватися, — зазначив Доротич.
Звісно, скандальний проєкт Кабміну — ще не остаточна версія. Його ще можуть переписати у Раді, та й взагалі проведення такого “антирейтингового” законопроєкту через сесійну залу буде непростим. Тож що ми побачимо на виході та як врешті зміняться податки, буде зрозуміло найближчим часом.
Колишній міністр економіки України, президент Київської школи економіки (КШЕ) Тимофій Милованов заявив, що журналістка Яніна Соколова нібито…
Відновлення ваги після дієти або програми схуднення є дуже поширеним явищем. Згідно з новими дослідженнями, "пам’ять" жирових клітин…
Чимало українців, можливо, не знають, що спадкове майно оподатковується. Хоча спеціального збору за спадок немає,…
Росія поставила Північній Кореї понад мільйон барелів нафти за зброю і солдатів. Про це повідомляє…
Волейболісти "Решетилівки" Андрій Оробко та Дмитро Шаврак розповіли, чому втекли з України. Гравці не повернулися до країни після волейбольного матчу Кубка…
Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан відреагував на удар балістичною ракетою Росії по Дніпру. За словами угорського…