В Україні готують масштабну реформу, в разі реалізації якої вже з наступного року кардинально змінять правила перерахунку пенсій, а самі виплати можуть значно зрости.
Про це йдеться в матеріалі OBOZ.UA.
Відповідно до розробленої Міністерством соціальної політики пенсійної реформи пенсії щоразу перераховуватимуть за новою формулою замість індексації. Це дозволить значно збільшити старі пенсії.
Якщо уряду вдасться реалізувати пенсійну реформу, то вже з липня 2025 року пенсії будуть індексувати за новими правилами, що дозволить унеможливити застарівання виплат.
Зараз в Україні усім пенсіонерам (окрім “спецпенсіонерів” на кшталт прокурорів, суддів та силовиків) виплати нараховують за формулою: стаж у роках множать на 1%, на середню зарплату по країні за три останні роки та на співвідношення власної зарплати до середньої. Наприклад, якщо у пенсіонера є 35 років стажу, він все життя отримував середню зарплату, йому нарахують 35% від середньої зарплати за три останні роки (це 4745 грн).
Проблема полягає в тому, що середня зарплата за останні три роки через 10 років буде в рази вищою, тому щорічна індексація не дозволяє повністю компенсувати таке “застарівання”.
“Через це сума пенсійної виплати в окремих пенсіонерів може складатися з основного розміру пенсії (страхової пенсії), який становить менш як 10%, а понад 90% суми – з надбавок і доплат, встановлених у різні періоди”, – йдеться в пояснювальній записці до проєкту реформи.
Якщо реформу буде ухвалено, то починаючи з 2025-го і далі замість підвищення на певний відсоток пенсії перераховуватимуть з актуальними показниками зарплати. Це дозволить значно збільшити виплати.
Нова формула матиме такий вигляд:
Отже, за старою формулою із середньою зарплатою та 35 роками стажу можна було отримати пенсію в розмірі 4745 грн, а за новою формулою – 6140 грн (4292 + 1848).
Однак є і “ложка дьогтю в бочці меду”. Фахівці кажуть, що очікувати таких пенсій не варто, адже коштів на таке підвищення немає.
Тому в проєкті закону прописали: “у період по 28 лютого 2030 року застосовується коригувальний коефіцієнт фінансової стійкості, який застосовується для визначення вартості одного бала з дати набуття чинності цим законом та щороку з 1 березня”. Тобто поки пенсії будуть нижчими, щороку уряд має рахувати, на яку пенсію вистачить коштів і, виходячи з цього, встановлювати коефіцієнт.
Польща цієї зими готова прийняти нову хвилю біженців з України. Про це під час Форуму стійкості…
Українським біженцям у Німеччині пропонують урізати соціальну допомогу. Таку заяву зробив Фрідріх Мерц, лідер Християнсько-демократичного…
Стало відомо, що на Київщині стався інцидент за участю чоловіків у військовій формі та співробітників…
Для залучення більшої кількості покупців українські супермаркети та інші торгові заклади використовують різноманітні прийоми –…
У Чернівецькій області припинили продаж підробленого бензину одразу на 11 АЗС. Фігуранти домішували до пального…
Виявляється, майже 40% українців мають свої теорії щодо того, чому електрика зникає в наших оселях…