Європейський союз хоче заблокувати імпорт деяких продуктів харчування, вироблених за іншими стандартами. Таке рішення має захистити фермерів, що є відлунням торгової війни президента США Дональда Трампа.
Видання Financial Times пише, що наступного тижня Європейська комісія ухвалить рішення щодо можливості запровадження жорсткіших обмежень на імпорт, що призведе до зростання напруги у відносинах із торговельними партнерами. Першими під удар можуть потрапити американські культури, як-от соєві боби, які вирощують із використанням пестицидів, які фермери ЄС не мають права застосовувати.
ЄС забороняє багато пестицидів, бо вони завдають шкоди рослинам або тваринам, хоча агентство з охорони здоров’я постановило, що деякі з них безпечні для здоров’я за низьких рівнів вмісту.
“Ми говоримо тільки про найнебезпечніші пестициди, і перед ухваленням будь-яких рішень буде проведено оцінку впливу для захисту конкурентоспроможності”, – сказав один із чиновників, додавши, що “нам потрібна кава, манго й авокадо”.
Комісар з охорони здоров’я Олівер Вархелі заявив, що пестициди, які використовують канцерогени, мутагени або ендокринні руйнівники, не повинні потрапляти в блок на імпортних продуктах харчування.
Однією з таких речовин є паракват – гербіцид, заборонений у ЄС, але використовуваний у США, зокрема для соєвих бобів.
Європейська група активістів Pesticide Action Network виявила в багатьох імпортних товарах такі пестициди, як фунгіцид пропіконазол і нейротоксичні інсектициди, що вбивають бджіл.
“Ці речовини часто зустрічаються в “пестицидних коктейлях”, і в деяких випадках їхній вміст перевищує встановлені законом норми залишковів окремих пестицидів. Вищі допустимі межі залишковів часто підтримуються на догоду міжнародним торговельним партнерам, що загрожує здоров’ю європейських громадян”, – вказали активісти.
Чай і кава були найпоширенішими продуктами із забороненими залишками пестицидів: 38% зразків чаю і 23% кави. Майже чверть зразків з Індії та 17% з Китаю, де вирощується велика кількість чаю, містили залишки заборонених пестицидів.
Комісія також має намір включити до майбутніх торговельних угод більш високі стандарти благополуччя тварин. У ЄС діють правила щодо кількості місця для курей і телят, чистоти приміщень та інших моментів, які збільшують витрати фермерів.