Categories: Економіка

Поруч із Суданом і Чадом: економіку України визнали однією з найневільніших у світі

Поки Україна бореться за своє існування на полі бою, її економіка також зазнає втрат. За даними канадського Інституту Фрейзера, Україна опинилася серед найбільш економічно обмежених країн світу, зайнявши ганебне 150-те місце у рейтингу Economic Freedom of the World за 2024 рік. Для порівняння: рік тому країна займала 113-ту позицію.

Падіння по всіх фронтах: що пішло не так?

Рейтинг Інституту Фрейзера оцінює економічну свободу за п’ятьма ключовими показниками. І всі вони в Україні погіршилися за минулий рік:

  • Розмір уряду – падіння з 7,29 до 5,83;
  • Правова система та права власності – з 4,58 до 4,37;
  • Доступ до надійних грошей – з 6,39 до 4,68;
  • Свобода міжнародної торгівлі – з 6,68 до 6,05;
  • Регулювання ринку праці та бізнесу – з 5,37 до 4,67.

Простіше кажучи, в Україні дедалі складніше вести бізнес, інвестувати, захищати власність та працювати в умовах економічної стабільності. Ринок праці і бізнесу регулюється так жорстко, що він починає нагадувати не сучасну європейську країну, а країни, де економічні свободи залишаються лише на папері.

На рівні країн із важкими економічними умовами

Якщо дивитися, з ким тепер Україна ділить свою позицію, то список більш ніж вражаючий: Ємен, Чад, Лівія, Судан — держави, де економічні інституції фактично не функціонують, а системи управління залишаються в глибокій кризі. Україна ж раніше стабільно займала місця ближче до середини списку.

Загалом, цього року 150-та позиція України поставила її поруч із такими країнами, як Чад (151), Конго (154) та Зімбабве (164). Цей рейтинг – справжній сигнал тривоги для української економіки.

Чому економічна свобода важлива?

Експерти Інституту Фрейзера підкреслюють: економічна свобода має вирішальне значення для процвітання країни. Вона дозволяє громадянам вільно приймати рішення про свої економічні дії: від того, де працювати, до того, чи варто розпочинати власний бізнес. Вільна економіка стимулює підприємництво, знижує податковий і нормативний тиск, створює сприятливе середовище для інвестицій і розвитку.

Наслідки війни

Різке падіння України в рейтингу зумовлене також тим, що цьогорічний рейтинг вперше враховує дані після початку повномасштабної війни. Інфраструктура зруйнована, підприємства закриті, інвестори втрачають впевненість у стабільності країни, а ресурси уряду зосереджені на військових витратах. Це все разом створило умови, в яких економічні свободи сильно обмежені.

Лідери економічної свободи

На протилежному боці спектра опинилися країни, які продовжують зберігати високі показники економічної свободи. Гонконг, хоч і під тиском Пекіна, залишається на першому місці, змістивши Сингапур на друге. За ними йдуть Швейцарія, Нова Зеландія та США. Країни Балтії — Естонія, Латвія та Литва — стабільно входять до першого квартилю, зберігаючи високий рівень економічних свобод.

Ткаченко Валентина

Recent Posts

Кім Кардаш’ян звинуватили в безсоромності, а її сестру – в сатанізмі: що обурило користувачів

Колишня дружина Каньє Веста воліє самостійно рекламувати одяг свого бренду Skims. Кім випустила колаборацію з італійським…

6 хв. ago

Українці масово повертаються в окупований Маріуполь: нардеп назвав причину

Десятки тисяч українців повернулися на тимчасово окуповану Росією територію. Лише до Маріуполя виїхали близько 70…

21 хв. ago

Росія готується до наступу на Запоріжжя, – The Economist

Росія готується до "сміливого" наступу на Запоріжжя, яке розташоване всього за 30 кілометрів від фронту, вважають…

22 хв. ago

Медведєв пригрозив ЄС «Орєшніком»: вимагає кинути Україну

Заступник глави Радбезу РФ Дмитро Медведєв вкотре висловився про застосування гіперзвукової балістичної ракети середньої дальності…

30 хв. ago

В Ірані заявили про запуск нових центрифуг для збагачення урану

В Ірані заявили про запуск нових центрифуг для збагачення урану. Такий крок там пояснили "відповіддю"…

39 хв. ago

Такого не було навіть до війни: доходи банків в Україні сягнули рекорду

За 10 місяців від початку 2024 року чистий прибуток банків в Україні перевищив 125 млрд…

47 хв. ago