Поки Україна бореться за своє існування на полі бою, її економіка також зазнає втрат. За даними канадського Інституту Фрейзера, Україна опинилася серед найбільш економічно обмежених країн світу, зайнявши ганебне 150-те місце у рейтингу Economic Freedom of the World за 2024 рік. Для порівняння: рік тому країна займала 113-ту позицію.
Рейтинг Інституту Фрейзера оцінює економічну свободу за п’ятьма ключовими показниками. І всі вони в Україні погіршилися за минулий рік:
Простіше кажучи, в Україні дедалі складніше вести бізнес, інвестувати, захищати власність та працювати в умовах економічної стабільності. Ринок праці і бізнесу регулюється так жорстко, що він починає нагадувати не сучасну європейську країну, а країни, де економічні свободи залишаються лише на папері.
Якщо дивитися, з ким тепер Україна ділить свою позицію, то список більш ніж вражаючий: Ємен, Чад, Лівія, Судан — держави, де економічні інституції фактично не функціонують, а системи управління залишаються в глибокій кризі. Україна ж раніше стабільно займала місця ближче до середини списку.
Загалом, цього року 150-та позиція України поставила її поруч із такими країнами, як Чад (151), Конго (154) та Зімбабве (164). Цей рейтинг – справжній сигнал тривоги для української економіки.
Експерти Інституту Фрейзера підкреслюють: економічна свобода має вирішальне значення для процвітання країни. Вона дозволяє громадянам вільно приймати рішення про свої економічні дії: від того, де працювати, до того, чи варто розпочинати власний бізнес. Вільна економіка стимулює підприємництво, знижує податковий і нормативний тиск, створює сприятливе середовище для інвестицій і розвитку.
Різке падіння України в рейтингу зумовлене також тим, що цьогорічний рейтинг вперше враховує дані після початку повномасштабної війни. Інфраструктура зруйнована, підприємства закриті, інвестори втрачають впевненість у стабільності країни, а ресурси уряду зосереджені на військових витратах. Це все разом створило умови, в яких економічні свободи сильно обмежені.
На протилежному боці спектра опинилися країни, які продовжують зберігати високі показники економічної свободи. Гонконг, хоч і під тиском Пекіна, залишається на першому місці, змістивши Сингапур на друге. За ними йдуть Швейцарія, Нова Зеландія та США. Країни Балтії — Естонія, Латвія та Литва — стабільно входять до першого квартилю, зберігаючи високий рівень економічних свобод.
У грудні 2024 року в Україні було запроваджено нові умови оподаткування, що стосуються ФОП. Одним із…
Діючому судді Господарського суду міста Києва повідомлено про підозру у державній зраді. Про це повідомляє Офіс Генерального…
Нещодавнє випробування ракети Starship, яка є найбільшою і найпотужнішою ракетою-носієм у світі, закінчилося тим, що верхній ступінь…
Скандальний український політик Євген Мураєв, якого підозрюють у державній зраді, повідомив, що живе та працює…
Обраний президент Дональд Трамп планує випустити указ, який підносить криптовалюти до рангу пріоритетних напрямів політики і дає…
Ексведучий телеканалу очільника забороненої в Україні партії «Опозиційна платформа – За життя» Віктора Медведчука Макс…