Categories: Економіка

Найбільша у світі соляна пустеля приховує скарб на 565 мільярдів доларів

Салар-де-Уюні, що розташована у Болівії, – найбільша соляна пустеля світу, вражає своєю білосніжною красою та дзеркальними озерами. Але під цією сліпучою поверхнею ховається справжній скарб – 11 мільйонів тонн літію, вартість яких оцінюється в астрономічні $565 мільярдів. Про це пише Live Science.

Ця велична пустеля, що простягається на 10 400 кв. км в Андах, утворилася мільйони років тому в результаті висихання давніх озер. Сьогодні вона являє собою тонку соляну кірку, яка приховує під собою шар насиченого розсолу.

Салар-де-Уюні має середню висоту 3660 метрів над рівнем моря, але це було не завжди так. «Приблизно 5 мільйонів років тому регіон, де сьогодні розташовані гори Анди, був низинним, а клімат став посушливим», – розповіла доцентка кафедри гідрогеології Дейтонського університету в Огайо Сара МакНайт. З часом сильна спека та незначна кількість опадів спричинили випаровування доісторичних озер у цьому регіоні, залишаючи за собою кірки осаду та солі. Потім тектонічні процеси та вулканічна активність підняли ці кірки на високе плато, де вони залишаються донині.

Салар-де-Уюні, на відміну від інших, має «досить тонкий» шар соляної кірки – 3-10 м товщиною. Ще однією особливістю Салар-де-Уюні є феномен «підйому прісної води». Тала вода з навколишніх гір просочується під соляну кірку, створюючи прісноводні озера на поверхні пустелі. Ці озера є життєво важливим джерелом води для місцевої фауни, зокрема для фламінго, які живуть у пустелі. Розміри озер змінюються в залежності від сезону і посухи.

Стратегічний ресурс для майбутнього

Прісна вода, що стікає з навколишніх вершин, є причиною того, що пустеля Салар-де-Уюні має одні із найбагатших запасів літію на Землі. Гідротермальна та вулканічна активність в Андах означає, що гори багаті мінералами, включно з літієм, який вода збирає, коли тече по скелях. 

Відповідно до дослідження Геологічної служби США 2012 року, Салар-де-Уюні, ймовірно, містить левову частку ресурсу, а саме 11,2 мільйона тонн або близько 38% відомих світових запасів літію.

Літій – це ключовий компонент у виробництві акумуляторів для електромобілів та інших систем зберігання енергії. Зі зростанням попиту на екологічно чисті технології, значення літію стрімко зростає, перетворюючи його на стратегічний ресурс майбутнього.

Зрозуміло, що видобуток літію є економічно вигідним для Болівії та може зробити прорив у розвитку відновлюваних джерел енергії в усьому світі. Однак ця діяльність у Салар-де-Уюні пов’язана з низкою викликів, включаючи захист унікальної екосистеми та забезпечення сталого розвитку регіону. Пошук балансу між економічними інтересами та збереженням довкілля є ключовим завданням для Болівії.

«Компанії, що займаються розвідкою ресурсів, зацікавлені в Салар-де-Уюні, але літій настільки поширений вздовж солончаку, що наразі у нас немає доступної технології для його економічного видобутку», – каже Сара МакНайт.

Ольга Степанова

Recent Posts

Порошенко прийшов на фільм про закатованих у Бучі в куртці за 6000$ – експерт заявив про цинізм політика

Лідер фракції "Європейська солідарність" Петро Порошенко вбрався у куртку люксового італійського бренду за 6000$ на…

4 хв. ago

Снігу по пояс і мінус 15: Погода на вихідні влаштує українцям “апокаліпсис”

У п'ятницю, 22 листопада, Карпати покрив рясний снігопад, на горі Піп Іван Чорногорський випав сніг…

13 хв. ago

“Наживаються на людях”: Ощадбанк запідозрили у прихованих комісіях для пенсіонерів

"Ощадбанк" наживається на пенсіонерах, списуючи приховані комісії та нав'язуючи непотрібні послуги. Про це заявляє клієнтка…

22 хв. ago

Нардеп заявив про постійні скарги військових на хабарі й корупцію в армії

Голова тимчасової слідчої комісії Верховної Ради з питань порушення законодавства у Міноборони та ЗСУ Ганна…

30 хв. ago

Тепер усе по-новому: ТЦК переходить на ручний режим надання відстрочок – перевірять кожного

Верховна Рада України нещодавно продовжила воєнний стан і загальну мобілізацію до 7 лютого 2025 року.…

37 хв. ago

У Парижі знайшли “таємну дочку Путіна”, – ЗМІ

Єлизавета, 21-річна позашлюбна дочка Путіна, живе в Парижі, просить називати себе Луїзою і отримала французький…

46 хв. ago