Зерно з України нелегально вивозиться за допомогою підставних компаній. Для цього створюється фіктивна фірма, зареєстрована на ім’я підставної особи, яка укладає договір на купівлю зерна в українських фермерів, а потім експортує його за кордон. У результаті страждає не тільки бюджет, а й уся економіка країни.
Про цю найпоширенішу схему “чорного” експорту зерна розповів заступник генерального прокурора України Дмитро Вербицький в ефірі телемарафону “Єдині новини”. За його словами, щоб зменшити нелегальний експорт зерна, в Офісі генерального прокурора діє міжвідомча група з протидії кримінальним порушенням на ринку зерна.
“Наша група працює на упередження, щоб нелегально зерно не виходило з країни. Це по-перше. Ми контролюємо правоохоронні органи, і координуємо їх для того, щоб вони швидко реагували, якщо зерно нелегально купляється за готівку, не сплачуються податки, і за підробними документами намагаються вивезти його за заниженою вартістю”, – заявив Вербицький.
Ситуація з неповерненням валютної виручки за експорт зерна в Україні покращується. За даними НБУ, у вересні 2023 року ця сума становила 8 мільярдів доларів, а станом на червень 2024 року вона зменшилася до 3 мільярдів. Таким чином надходження в бюджет за останній рік зросли на 1 млрд доларів.
За даними видання The Economist, за останні два роки через оборудки із зерном Україна недоотримала близько 3 мільярдів доларів надходжень. порушення логістичних ланцюгів через російські обстріли створили для фермерів умови для “оптимізації” податків. Зменшення внутрішнього ринку через виїзд близько 6,5 мільйонів українців (15% довоєнного населення) та мобілізацію працівників сільського господарства також сприяють ухиленню від сплати податків. Наразі близько 40% врожаю зернових уникає оподаткування.
Для боротьби з “чорним зерном” Бюро економічної безпеки України (БЕБ) аналізує дані для пошуку підозрілих вантажів та покращує обмін інформацією між слідчими та митницею. Також Уряд послаблює валютний контроль, зокрема, покращуючи офіційний курс обміну, щоб зменшити привабливість виведення коштів за кордон. Податкові надходження вже почали зростати, але до остаточної перемоги над “чорним зерном” ще далеко.
Нагадаємо, для боротьби з тіньовим експортом зернових та олійних культур Мінагрополітики працює над встановленням мінімальних експортних цін на агропродукцію. Крім того, розробляється система простежуваності продукції і прогнозованості врожаю.
У Європі стартують різдвяні ярмарки — казкові локації, які щороку приваблюють мільйони туристів. Глінтвейн, ароматний…
Деякі українські монети можна продати за десятки тисяч гривень через їхні колекційні особливості. Наприклад, майже…
Коли комусь подобаються мистецькі вироби, а комусь ні – це цілком нормально. Однак якщо більшість…
Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду залишила під вартою скандальну керівницю Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи Тетяну Крупу.…
Міністр оборон ФРН Борис Пісторіус вирішив не висувати свою кандидатуру на посаду федерального канцлера на…
Видалити собі здорові зуби заради краси – звучить як сценарій фільму жахів? А ось давні…