Categories: Економіка

Понад 50 млрд доларів: підраховано, скільки грошей знадобиться на відновлення енергосистеми

З початку повномасштабного вторгнення Росії енергетичний сектор України зазнав прямих та непрямих збитків на $56,2 млрд. Про це йдеться в аналізі Київської школи економіки (KSE).

Зазначається, що станом на травень 2024 року прямі збитки енергетичного сектору країни складають понад $16 млрд. Найбільші фінансових втрат Росія спричинила руйнуванням об’єктів генерації електричної енергії ($8,5 млрд), ліній передачі електроенергії ($2,1 млрд) та нафтогазової інфраструктури ($3,3 млрд).

ЗС РФ позбавили Україну понад 18 ГВт електрогенеруючих потужностей, зокрема окупувавши Запорізьку АЕС. До того ж були повністю зруйновані Каховська та Дніпровська ГЕС, а також Зміївська та Трипільська ТЕС.

Понад 80% пошкоджень зазнали Ладижинська, Бурштинська, Добротвірська, Курахівська, Криворізька та Придніпровська приватні теплоелектростанції. Пошкоджено близько половини високовольтних підстанцій передачі електроенергії. Російські війська також фактично знищили всі нафтопереробні заводи на території України та значну частку інфраструктури зі зберігання нафти та нафтопродуктів.

Непрямі втрати енергетичного сектору оцінюються в майже $40,1 млрд. Основна частка цієї суми, $39,6 млрд, припадає на втрачені доходи енергетичних компаній, а $0,5 млрд стосуються витрат на розбір завалів та проведенням демонтажних робіт на пошкоджених об’єктах.

Загальні потреби відновлення енергетичного сектору України попередньо оцінені KSE в розмірі $50,5 млрд, з яких $48,5 млрд потрібно на відбудову у зруйнованої та пошкодженої енергетичної інфраструктури із врахуванням принципу “краще, ніж було”. $2 млрд включає забезпечення потреб ліквідності енергетичних компаній внаслідок втрачених через війну доходів.

Потреби відновлення електроенергетичного сектору оцінені на загальну суму у $33,8 млрд, зокрема $29,3 млрд для об’єктів генерації. Ще $4,6 млрд потрібно для відновлення інфраструктури передачі та розподілу електричної енергії. Вартість відновлення нафтогазового сектору оцінили в $14,8 млрд. Сектору централізованого теплопостачання на ці цілі потрібно $1,4 млрд, не враховуючи відновлення великих ТЕЦ.

Ольга Степанова

Recent Posts

Сповідь без священника. У Швейцарії церква встановила цифровий аватар Ісуса

У Швейцарії церква задля експерименту замінила у сповідальні священника на цифровий аватар Ісуса. Завдяки штучному інтелекту він…

7 години ago

Забудьте про пільги: пенсіонерів зроблять ще біднішим – за що тепер змусять заплатити

Як стало відомо, що в Україні пенсіонери можуть користуватися пільгами на сплату земельного податку, але вони не поширюються на…

7 години ago

Грабіжницькі націнки: магазини штучно завищують ціни на основні продукти

Продукти першої необхідності помітно подорожчали під тиском інфляції та інших факторів, а деякі торгові точки…

7 години ago

Від мобілізації не втекти: дані, які важко заперечити – скільки українців ще призвуть

Згідно з недавнім аналізом Financial Times, мобілізаційний резерв України становить близько 3,7 млн ​​чоловіків віком від 25…

7 години ago

За американське авто можуть відібрати права: на що звернути увагу

В Україні почастішали випадки штрафування водіїв вживаних автомобілів, привезених зі США. Причина криється в технічних…

7 години ago

Відповідь обов’язково буде: у Москві брязкають зброєю, сиплють погрозами та лякають світ Путіним

Останніми днями схоже, що у Москві з'явилася ще одна божевільна звичка. Після вечірніх лякалок Путіна,…

8 години ago