Categories: Економіка

Хто володіє українськими надрами: перелік компаній та власників

В Україні право на користування надрами мають 2 268 компаній і 78 фізичних осіб. Серед власників є представники з 51 країни. Про це повідомляє «Главком» з посиланням на дослідження YouControl.

Загалом ці підприємства та фізособи володіють 3 482 чинними спеціальними дозволами на користування надрами. Більшість компаній мають лише один дозвіл, але є й такі, що володіють десятками або сотнями. Наприклад, державні АТ «Укргазвидобування» має 213 дозволів, а ПАТ «Укрнафта» – 89. Деякі компанії YouControl не зміг точно ідентифікувати через відсутність кодів ЄДРПОУ у списку.

502 компанії з цього переліку входять до 255 корпоративних груп, згідно з аналітичною системою YouControl. Деякі підприємства одночасно належать до кількох груп, а в складі найбільших із них є по кілька компаній із відповідними спецдозволами. Зокрема, понад 10 таких підприємств мають «СКМ» (39), «Смарт-холдинг» (17), «Західнадрасервіс» (13), «Істван» (12) та «АТБ» (11).

Співвласниками 351 компанії зі списку є юридичні або фізичні особи, зареєстровані за кордоном або мають іноземне громадянство. Загалом серед них представники 51 країни. Найбільше співвласників із Кіпру (137), Нідерландів (34), Швейцарії (24), Великобританії (23), Німеччини (21), Чехії (16), США (14), Туреччини та Сейшельських островів (по 13), Австрії (12) та Белізу (10). У структурі деяких компаній можуть одночасно бути власники з кількох країн.

Хто контролює українські критичні корисні копалини

За даними дослідження, 39 компаній володіють ліцензіями на користування 16 із 50 критичних корисних копалин в Україні, зокрема й нафтогазоносними надрами. Деякі з цих підприємств мають дозволи на видобуток одразу кількох видів критичних мінеральних ресурсів.

Аналіз 39 юридичних осіб показав, що 10 з них є державними. Сім державних компаній володіють спецдозволами на германій, а ТОВ «Демурінський ГЗК», яке стало державним у березні 2023 року, має право на видобуток кількох критичних мінералів, включаючи ванадій, ніобій та скандій. До націоналізації компанією володів підсанкційний росіянин Михайло Шелков.

АТ «Об’єднана гірничо-хімічна компанія» має спецдозволи на п’ять критичних корисних копалин. У жовтні 2024 року її державний пакет акцій придбало ТОВ «Цемін Україна» з групи «Нексол Холдінг» Насіба Хасанова.

22 компанії з аналізованих входять до 13 корпоративних груп. Зокрема, до групи «АТБ» Геннадія Буткевича належать компанії, що мають доступ до графіту, цинку, берилію, титану та цирконію. Віталій Якименко, співвласник цих компаній, є батьком нардепа Павла Якименка, а його група контролює ще три компанії з правами на нікель, хром і тантал.

Група Дмитра Фірташа «Груп ДФ» має спецдозволи на титан, ванадій, скандій і цирконій, а три компанії з «СКМ» – на германій. Крім того, спецдозволи на германій має компанія «Укрдонінвест» Віталія Кропачова.

Група «Велта» Андрія Бродського має доступ до титанових та цирконієвих руд, а «Укрлітійвидобування» Сергія Табалова володіє єдиним спецдозволом на літієві руди.

Компанія «Спис Україна» з турецької групи «Онур» має дозвіл на графіт і ніобій. Заваллівський графітовий комбінат, контрольований австралійською Volt Resources Ltd і словацькою Могра С.Р.О., також володіє спецдозволами на графіт.

Право на марганцеві руди мають три компанії, дві з яких – «Марганецький ГЗК» та «Покровський ГЗК» – входять до феросплавного холдингу Ігоря Коломойського та Віктора Пінчука.

Романчук Микола

Recent Posts

Поштові помилки перетворяться на штрафи ТЦК: як оскаржити повістку, яку не отримували

В Україні під час мобілізації повістки можуть надходити не лише особисто в руки, а й…

8 хв. ago

Вибухають деталями в обличчя водіїв: у Європі розгорівся скандал з подушками безпеки Takata

Як це вже зробили Citroën і Volkswagen, Toyota і Mercedes повинні будуть найближчим часом ідентифікувати й відкликати 20 моделей, випущених в період…

17 хв. ago

Стало відомо, на що США можуть обміняти чотири області в Україні

Є певні підстави вважати, що зараз ситуація по мирному врегулюванню в Україні дійсно виглядає як…

25 хв. ago

“Ми всі через тиждень”: принц Гаррі з паскою став мемом

Принц Гаррі вперше відвідав Україну, де побував у львівській клініці Superhumans Center, яка спеціалізується на реабілітації…

36 хв. ago

На уроки – за 30 км: старшокласникам доведеться їздити до школи у інші міста

Максимальна відстань від дому учня до ліцею не має перевищувати 30 кілометрів. У багатьох випадках…

45 хв. ago

У Держдепі США будуть відстежувати “антихристиянські упередження” співробітників

Співробітники Державного департаменту США, зокрема працівники посольств у всьому світі, отримали вимогу повідомляти про будь-які випадки…

53 хв. ago