ШІ виявив таємничу деталь, приховану в знаменитому шедеврі Рафаеля

Науковці з допомогою штучного інтелекту знову підігріли суперечку, що триває понад півтора сторіччя. Алгоритм аналізу картин, створений для виявлення справжніх робіт Рафаеля, вказав на несподівану деталь: обличчя святого Йосипа на знаменитій картині “Мадонна з трояндою” міг написати не Рафаель, а його учень. Про відкриття повідомив ресурс ScienceAlert.

Загадка почала розкриватися, коли алгоритм нейронної мережі, розроблений для визначення авторства картин, зосередився на окремих елементах полотна. Програма скрупульозно порівняла “Мадонну з трояндою” з підтвердженими роботами Рафаеля та відзначила відмінності в техніці, які звичайним оком виявити неможливо. Технологія виявила, що обличчя Мадонни, Івана Хрестителя та маленького Ісуса мають усі характерні риси стилю Рафаеля. Проте обличчя святого Йосипа, як свідчить аналіз, не має характерних мазків великого майстра.

Це відкриття кидає виклик довготривалим припущенням щодо цілісності авторства цієї картини, створеної між 1518 та 1520 роками. Деякі мистецтвознавці вже давно підозрювали, що один із учнів Рафаеля, можливо, Джуліо Романо, міг долучитися до роботи над “Мадонною з трояндою”. Нові дані, отримані завдяки ШІ, посилюють цю версію, надаючи їй наукового підґрунтя.

Алгоритм проаналізував кожен мікроелемент облич святого сімейства, відтворюючи унікальні мазки, що свідчать про індивідуальність стилю художника. Машинне навчання, використане для цього аналізу, раніше вже дозволяло з високою точністю визначати роботи Рафаеля серед підробок та спірних творів. Цього разу алгоритм звернув увагу не на картину в цілому, а на деталі, виявляючи непритаманні Рафаелю колірні нюанси та тіні на обличчі святого Йосипа.

Романчук Микола

Recent Posts

Пів Ради пенсіонерів: краще присядьте – озвучено пенсії нардепів

В Україні народні депутати виходять на пенсію за тими самими правилами, що і всі українці.…

30 хв. ago

Додаткова мобілізація 160 тисяч українців: у НГУ розповіли про величезний дефіцит людей

Додаткова мобілізація в Україні 160 тисяч осіб необхідна, оскільки є "величезний дефіцит якісного особового складу". Таку думку висловив командир…

35 хв. ago

Зимові канікули можуть бути довшими: скільки школярі проведуть вдома

Школам в Україні дозволили самостійно планувати навчальний процес. Так, тривалість зимових канікул залежатиме від низки…

38 хв. ago

Зеленський назвав причину, яка змусить українських біженців повернутися додому

Західні лідери не проти залишити у своїх країнах працевлаштованих українських біженців, натомість із безробітними ситуація…

39 хв. ago

Без них Росія б не могла воювати: названі ТОП-5 країн-“спонсорів” Кремля

Росія у війні проти України має кількох потужних союзників, які відіграють не останню роль у…

42 хв. ago

Європейські столиці кишенькових злодіїв: де туристи стають легкою здобиччю для грабіжників

Туристи в Європі часто забувають про обережність, насолоджуючись видами Ейфелевої вежі чи атмосферою вузьких вулиць…

52 хв. ago