Комітет Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики 27 листопада підтримав в цілому урядовий законопроєкт щодо збільшення акцизу на тютюнові вироби. Про це повідомив перший заступник голови Податкового комітету Ярослав Железняк. У першому читанні закон було проголосовано у червні.
Железняк зазначив, що законопроєкт № 11090 передбачає встановлення поступового зростання ставок акцизного податку на тютюнові вироби відповідно до мінімального рівня, визначеного Директивою ЄС. Так, акциз на цигарки буде прив’язаний до євро, а не до гривні. Як наслідок, з нового року вартість цигарок зросте в середньому на 40 гривень. За словами нардепа, реалізація закону дозволить додатково залучити до бюджету близько 20 млрд грн у 2025 році.
Європейська комісія закликає Україну збільшити акцизні ставки на тютюнові вироби. Це необхідно задля гармонізації їх із європейськими, але може призвести до помітного подорожчання цигарок та інших товарів для паління – протягом 4 років їхня вартість може перевищити 170 грн за пачку. Про це йдеться у звіті Єврокомісії у рамках пакета розширення ЄС у 2024 році з оцінками прогресу, досягнутого країнами-кандидатами і потенційними кандидатами на вступ до ЄС.
“Щодо акцизних зборів на тютюнові вироби, то Податковий кодекс України в цілому узгоджений із законодавством ЄС. Подальшого узгодження потребують різні категорії тютюнових виробів та ставки акцизного збору, що застосовуються відповідно до норм ЄС”, – сказано у звіті ЄК.
Наразі в Україні акцизна ставка на сигарети, сигарили та тютюнові вироби для електронного нагрівання (ТВЕН) становить близько 59 євро за 1000 шт. В країнах ЄС податок на сигарети вже давно перевищує 90 євро та сягає 177 євро на 1000 шт, тобто у разі гармонізації податкового законодавства у цій галузі, акциз на тютюнові вироби може зрости у половину.
Відповідний урядовий законопроєкт №11090 був поданий премʼєр-міністром Денисом Шмигалем до Верховної Ради України ще 18 березня. У грудні нардепи планують розглянути його в другому читанні. Він передбачає:
Норму про зростання акцизів на цигарки вже було закладено до проєкту бюджету на 2025 рік. Така міра має принести держбюджету 27,1 млрд грн додаткових доходів. Втім, ціни миттєво не зростуть. Річ у тім, що продавці традиційно мають значні запаси, а тому одразу після підвищення акцизів вони вартість цигарок не переглядають – досвід минулих років показав, що подорожчання розтягується на весь рік. Втім, враховуючи прогноз курс гривні мінімальна вартість пачки цигарок становитиме:
На засіданні Робочої групи податкового комітету щодо законопроєкту N11090 22 листопада його голова народний депутат Данило Гетманцев сказав, що встановлення преференцій для тютюнових виробів для нагрівання – це вимога Міжнародного валютного фонду і її не можна обговорювати, а потрібно чітко виконувати. Йдеться про просування знижки на акцизи для так званих айкосів, що може позбавити бюджет 3 млрд гривень тільки у 2025 році.
Законропроєкт N11090 запропонував Мінфін. В ньому пропонується підняти акциз на тютюнові вироби, але роз’єднати акцизи на сигарети і так звані айкоси та запровадити 20% знижки для останніх. Так захотів зробити міністр Марченко. Він не надав логічних пояснень, навіщо зменшувати надходження в бюджет на мільярди. На цьому онлайн-засіданні Данило Гетманцев заявив, що преференція на акцизи для айкосів – це вимога МВФ.
“Міжнародний валютний фонд це така організація, яка має вирішальний голос при визначенні певних питань щодо фінансування бюджету не тільки Міжнародним валютним фондом, а й іншими позичальниками. Тому отримавши офіційну позицію від них ми, на жаль, з вами як би не хотіли зробити те, що ми хочемо зробити, але ми зможемо це зробити тільки тоді, коли будемо самі себе фінансувати”, – сказав Данило Гетманцев.
Тобто пан Гетманцев вивернув все так, що ніби МВФ наказало Україні знизити акциз на ТВЕНи і дискусія щодо цього закрита, підкреслила журналістка Наталя Соколенко.
Між тим, у Наталі Соколенко є копія листування між старшим економістом Податково-бюджетного департаменту МВФ Яном Лоепріком (Jan Loeprick) та директором Департаменту податкової політики Міністерства фінансів України Віктором Овчаренком. Чиновник з Мінфіну згадав про зустріч Гетманцева з представниками МВФ 11 листопада, на якій голова податкового комітету говорив про законопроєкт N11090, а саме про підвищення акцизів, але з преференціями для айкосів. Далі Овчаренко пише, що на цій зустрічі було домовлено, що МВФ має отримати запропоновані законодавчі нововведення і у табличці подає підвищення акцизу до 2028 для сигарет на рівні 90 євро за 1000 шт., а для так званих айкосів 72 євро за 1000 шт.
У відповідь на цей лист Ян Леопрік відповів: “Для продуктів HnB (тютюнових виробів для нагрівання) ми запропонували ставку, що базується на порівнюваній вазі тютюну для цих продуктів, і рекомендували використовувати ставку в межах від 45 до 90 євро за 1000 тютюнових стіків, зазначивши, що потрібно знайти баланс між фінансовими цілями та цілями в галузі охорони здоровʼя. Запропонована вами ставка у розмірі 72 євро за 1000 стіків у 2028 році знаходиться в межах цього діапазону”. Тобто представник МВФ сухо вказав коридор, у якому можуть бути підвищенні акцизи для ТВЕНів і все.
В Україні тариф на газ в грудні залишиться на рівні попереднього місяця. Про це повідомляє…
У Львові десятками закриваються ресторани. Це відбувається через відтік переселенців та дій співробітників ТЦК та…
Директор благодійного фонду та військовослужбовець постануть перед судом за допомогу у незаконному перетині державного кордону.…
Ніхто поки що не знає, чи зможе Євросоюз надавати Україні підтримку після приходу адміністрації Дональда…
Старіння — це природна частина життя, яку неможливо уникнути. Проте іноді цей процес відбувається швидше,…
Багато хто чекає на Чорну п’ятницю, яка цього року випадає на 29 листопада, щоб купити…