Categories: Бізнес

На ФОПів в Україні чекають нові податки: скільки доведеться платити різним групам у 2025 році

Українські фізособи-підприємці (ФОП) з 1 січня 2025 року сплачуватимуть податки за новими ставками – закон про застосування оновлених правил із цієї дати підписав президент Володимир Зеленський. Зокрема, для ФОП запроваджується обов’язкова сплата військового збору. В результаті ФОПи 1-ї та 2-ї групи матимуть фіксовано доплачувати по 800 грн військового збору щомісячного, а у підприємців на 3-й групі розмір податку залежатиме від доходу.

Про те, які податкові правила діятимуть для ФОП із 1 січня 2025 року, пише OBOZ.UA. Впровадження військового збору для фізосіб-підприємців точно відбудеться з нового року, адже  25 грудня президент Володимир Зеленський підписав законопроект №9319, правки до якого переносять дію цієї норми із застосування “заднім числом” на 1 січня.

Основним нововведенням 2025 року для фізосіб-підприємців є необхідність сплачувати військовий збір, який для інших платників податків вже з 1 грудня 2024 року підвищився з 1,5% до 5%. Але 5% “ФОПи” не платитимуть :

  • ФОП 1-ї, 2-ї та 4-ї груп

Для цих фізосіб військовий збір фіксований – 10% мінімальної зарплати. Оскільки мінімалка з нового року не підвищується і залишиться на рівні 8000 грн., платити потрібно буде фіксовано по 800 грн. на місяць. Платити потрібно до 20 числа кожного місяця, разом із єдиним податком.

  • ФОП 3-ї групи

Ставка військового збору для третьої групи “єдинників” встановлюється на рівні 1% від доходу. Наприклад, для ФОП із щомісячним доходом 30 тис. грн це буде 300 грн. Сплата здійснюється протягом 10 днів після подання квартальної декларації. Також потрібно подавати річну декларацію – до 10 лютого року, наступного за звітним (тобто за 2025-й до 10 лютого 2026-го).

Але ФОПи платять не лише військовий збір. Наприклад, ФОП мають сплачувати єдиний соціальний внесок (ЕСВ) навіть за відсутності доходів. Мінімальна ставка ЄСВ – 22% від мінімальної заробітної плати. Це 1760 грн на місяць або 21120 гривень на рік. Платити можна і більше (це впливає на розмір майбутньої пенсії), але зазначена сума є обов’язковою.

Також фізособи-підприємці сплачують безпосередньо єдиний податок. Його розмір залежить від групи: для 1-ї у 2025 році буде 302,8 грн; для 2-ї – 1600 грн, для 3-ї – 5% з обороту (не доходу).

Ліміти річних доходів для ФОП розраховуються, виходячи з мінімальної зарплати. Тобто в 2025 році вони не зміняться і становитимуть:

  • для ФОП 1-ї групи – 1 336 000 грн (167 мінзарплат);
  • ФОП 2-ї групи – 6 672 000 грн (834 мінімалки);
  • ФОП 3-ї групи – 9 336 000 грн (1167 мінімальних зарплат).

Через поширені в Україні схеми щодо ухилення від оподаткування для фізосіб-підприємців запровадять нові, жорсткіші заходи фінмоніторингу. Зокрема, звертатимуть особливу увагу на різке збільшення операцій та вичерпання лімітів, дроблення переказів та значні суми надходжень.

Про це домовилися найбільші банки України в меморандумі “Про забезпечення прозорості функціонування ринку банківських платіжних послуг”. Документ 10 грудня підписали Національний банк України, Національна асоціація банків України (НАБУ), Асоціація українських банків (АУБ), ПриватБанк, Ощадбанк, Райффайзен Банк та Універсал Банк, до якого належить і monobank.

Найретельніше перевірятимуть ФОПи 1-ї групи, зареєстровані протягом останніх 6 місяців – на них чекає посилений фінансовий моніторинг. Для ФОПів 2-ї та 3-ї груп банки застосовуватимуть власні ризик-орієнтовані підходи. Також ФОПи перевірятимуться і щодо схем дроблення, а саме звертатимуть увагу:

  • на значні надходження на рахунки ФОПу від юрособи чи інших суб’єктів господарювання;
  • сплату юрособою послуг ФОПу, вартість яких складно оцінити;
  • значний обсяг фіноперацій за рахунками нового ФОПу;
  • досягнення граничного обсягу доходу на рік ФОПу за 2-3 місяці;
  • використання одного платіжного терміналу фінансової установи декількома суб’єктами господарювання.

Нововведення допоможуть подолати поширені схеми ухилення від оподаткування, упевнений голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетьманцев (“Слуга народу”). Особливо це стосується протидії дробленню середнього та великого бізнесу, що ховається від сплати податків за підставними ФОП.

Романчук Микола

Recent Posts

Щоб не платила за оренду: батьки звели для доньки маленький будиночок у саду

Батьки Пенні Вілбі з Великої Британії звели для неї маленький будиночок у своєму саду. Це…

2 години ago

Дослідження показало, що забирає рік твого життя: відповідь шокує

Згідно з результатами нового дослідження, середній користувач стрімінгових сервісів проводить 110 годин на рік, просто…

2 години ago

Єлизавета II любила вино, а у Чарльза інші переваги: які напої п’ють члени королівської родини на Різдво

Класикою різдвяного столу королівської сім'ї вважається індичка та різдвяний пудинг. А якому ж напою надають…

2 години ago

Чому порушення ТЦК залишаються безкарними: адвокати дали пояснення

Порушення закону працівниками ТЦК – це не новина, але реальні покарання для них трапляються рідко.…

2 години ago

До Росії ввезли 28 іноземних літаків в обхід санкцій: ЗМІ викрили кілька схем

Попри міжнародні санкції, Росія продовжує отримувати іноземні літаки. Робить вона це через треті країни. Повідомляє 24…

2 години ago

Всі платежі зависнуть: коли казначейство йде на свята

У період новорічних свят Держказначейство працюватиме за зміненим графіком, а з 31 грудня по 2…

3 години ago