Categories: Бізнес

Слідчі і прокурори зможуть обмежувати роботу бізнесу: Зеленський підписав закон

Підприємствам зможуть обмежити діяльність у разі наявності у прокурора чи слідчого «достатніх підстав вважати», що від імені юридичної особи чи в її інтересах можуть вчинятись дії, спрямовані на те, щоб «перешкодити кримінальному провадженню». Відповідний закон підписав 25 грудня Президент Володимир Зеленський. 

Законопроект №11443 про внесення змін до Кримінального кодексу і Кримінального процесуального кодексу 4 грудня ухвалила в цілому Верховна Рада. Під час обговорення цей законопроект активно підтримував голова Комітету ВР з питань свободи слова Ярослав Юрчишин. Цей закон надає слідчим і прокурорам широкий розсуд у питанні обмеження діяльності бізнесу. Раніше Український союз промисловців та підприємців (УСПП) прокоментував «Судово-юридичній газеті» ризики даного законопроекту №11443. Так, КПК доповнено новою статтею 483-5, якою встановлено, що до юридичної особи може застосовуватись такий захід забезпечення кримінального провадження, як обмеження.

Таке обмеження діяльності може бути застосоване, як тепер зазначено у КПК, «у разі наявності достатніх підстав вважати, що від імені юридичної особи та/або в її інтересах можуть вчинятися дії, спрямовані на уникнення застосування до неї заходів кримінально-правового характеру та/або перешкоджання кримінальному провадженню іншим чином». У такому випадку слідчий за погодженням з прокурором, прокурор звертаються до слідчого судді, суду з клопотанням про застосування обмежень до юридичної особи, стосовно якої можуть застосовуватися заходи кримінально-правового характеру. Тобто, застосоване досить розмите поняття, які слідчі і прокурори зможуть використовувати на свій розсуд. 

«Звертаємо увагу, що формулювання «у разі наявності достатніх підстав вважати» є доволі суб’єктивним і оціночним. У випадку зловживання слідчим або прокурором своїми процесуальними правами зазначена норма може бути використана для прихованого тиску на бізнес» – раніше вказали у ГНЕУ ВР.

Також пропонується, знов, з посиланням на «достатні підстави вважати» у слідчого чи прокурора, розглядати справи без виклику представника юрособи. У статті 483-7 КПК у редакції проекту визначено: «Якщо прокурор, слідчий доведе наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни установчих документів юридичної особи, її припинення або розпорядження активами, що перешкоджатиме у подальшому їх стягненню, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею, судом без виклику представника юридичної особи».

Також у ст. 483-7 КПК пропонується врегулювати, що клопотання про застосування обмежень стосовно юридичної особи розглядається слідчим суддею (судом) не пізніше трьох днів з дня його надходження до суду за участю прокурора та/або слідчого. А у разі неявки представника юридичної особи без поважних причин клопотання може бути розглянуто за його відсутності.

«Однак, в такому разі не буде забезпечене право юридичної особи на правову допомогу» – вказує ГНЕУ.

Також слідчому судді надається можливість заслухати будь-якого свідка чи дослідити будь-які матеріали, що мають значення для вирішення питання про застосування обмежень стосовно юридичної особи без виклику представника юридичної особи. Вочевидь, подібні зміни можуть нести у собі ризики прихованого тиску на бізнес з боку правоохоронців, а жодні запобіжники цьому у законопроекті не передбачені.

Романчук Микола

Recent Posts

До українців з поганим здоров’ям прийде ТЦК: куди відправлять служити

З травня 2024 року в Україні скасовано статус "обмежено придатний до військової служби", що спричинило…

13 хв. ago

Хто з чоловіків зможе виїхати з України в січні 2025 року: усі категорії

У січні 2025 року в Україні продовжиться воєнний стан, а з ним і заборона на…

14 хв. ago

Учені знайшли тварину, яка може зменшувати свій мозок

Багато тварин, таких як ведмеді, нарощують масу свого тіла напередодні зими. Вони накопичують жир, одночасно…

20 хв. ago

Примусово не призвуть: кого омине мобілізація у 2025 році

Загальна мобілізація триватиме і в 2025 році. Проте деяких військовозобов'язаних громадян не зможуть примусово призвати…

28 хв. ago

Їх не варто купувати: названо 10 вживаних авто, які найчастіше продаються після ДТП

Експерти часто сперечаються про те, чи мають водії певних автомобілів більшу схильність потрапляти в ДТП. Проте статистика…

32 хв. ago

У кого з пенсіонерів можуть забрати гроші з рахунків у 2025 році

"Ощадбанк" може перевести залишок коштів на пенсійних рахунках внутрішньо переміщених осіб, відкритих у цьому банку,…

44 хв. ago