Українські фізособи-підприємці (ФОП) з 1 січня 2025 року сплачуватимуть податки за новими ставками. Зокрема, для них запроваджується обов’язкова сплата військового збору. В результаті ФОПи 1-ї та 2-ї групи матимуть фіксовано доплачувати по 800 грн військового збору щомісячного, а у підприємців на 3-й групі розмір податку залежатиме від доходу.
Про те, які податкові правила діятимуть для ФОП із 1 січня 2025 року, пише OBOZ.UA. На тлі майбутнього зростання відрахувань в Україні деякі ФОП уже почали закриватися. Так, за даними “Опендатабот”, лише у день підписання податкового закону № 11416д закрилися понад 2,3 тис. ФОПів.
Загалом із того моменту припинили свою діяльність 22,5 тис. ФОП. За даними аналітиків, у перші дні кількість закриттів перевищувала 1000 щоденно. У звичайній ситуації, зазначають фахівці, на день закриваються близько 700 фізосіб-підприємців.
Основним нововведенням 2025 року для фізосіб-підприємців є необхідність сплачувати військовий збір, який для інших платників податків вже з 1 грудня 2024 року підвищився з 1,5% до 5%. Але 5% “ФОПи” не платитимуть :
Для цих фізосіб військовий збір фіксований – 10% мінімальної зарплати. Оскільки мінімалка з нового року не підвищується і залишиться на рівні 8000 грн., платити потрібно буде фіксовано по 800 грн. на місяць. Платити потрібно до 20 числа кожного місяця, разом із єдиним податком.
Ставка військового збору для третьої групи “єдинників” встановлюється на рівні 1% від доходу. Наприклад, для ФОП із щомісячним доходом 30 тис. грн це буде 300 грн. Сплата здійснюється протягом 10 днів після подання квартальної декларації. Також потрібно подавати річну декларацію – до 10 лютого року, наступного за звітним (тобто за 2025-й до 10 лютого 2026-го).
Але ФОПи платять не лише військовий збір. Наприклад, ФОП мають сплачувати єдиний соціальний внесок (ЕСВ) навіть за відсутності доходів. Мінімальна ставка ЄСВ – 22% від мінімальної заробітної плати. Це 1760 грн на місяць або 21120 гривень на рік. Платити можна і більше (це впливає на розмір майбутньої пенсії), але зазначена сума є обов’язковою.
Також фізособи-підприємці сплачують безпосередньо єдиний податок. Його розмір залежить від групи: для 1-ї у 2025 році буде 302,8 грн; для 2-ї – 1600 грн, для 3-ї – 5% з обороту (не доходу).
Ліміти річних доходів для ФОП розраховуються, виходячи з мінімальної зарплати. Тобто в 2025 році вони не зміняться і становитимуть:
Через поширені в Україні схеми щодо ухилення від оподаткування для фізосіб-підприємців запровадять нові, жорсткіші заходи фінмоніторингу. Зокрема, звертатимуть особливу увагу на різке збільшення операцій та вичерпання лімітів, дроблення переказів та значні суми надходжень.
Про це домовилися найбільші банки України в меморандумі “Про забезпечення прозорості функціонування ринку банківських платіжних послуг”. Документ 10 грудня підписали Національний банк України, Національна асоціація банків України (НАБУ), Асоціація українських банків (АУБ), ПриватБанк, Ощадбанк, Райффайзен Банк та Універсал Банк, до якого належить і monobank.
Найретельніше перевірятимуть ФОПи 1-ї групи, зареєстровані протягом останніх 6 місяців – на них чекає посилений фінансовий моніторинг. Для ФОПів 2-ї та 3-ї груп банки застосовуватимуть власні ризик-орієнтовані підходи. Також ФОПи перевірятимуться і щодо схем дроблення, а саме звертатимуть увагу:
Нововведення допоможуть подолати поширені схеми ухилення від оподаткування, упевнений голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетьманцев (“Слуга народу”). Особливо це стосується протидії дробленню середнього та великого бізнесу, що ховається від сплати податків за підставними ФОП.
Китай продовжує вражати амбітними проєктами. На цей раз у країні з'явится нова стіна, і хоча вона…
Видання Spiegel повідомляє про кризу мобілізації в Україні, яка на третьому році війни з Росією…
Різдво - це час, коли по всьому світу люди дотримуються різноманітних традицій, деякі з яких…
Двом астронавтам NASA, чия космічна місія вже триває довше запланованого терміну, доведеться пробути в космосі…
Найбільше українці довіряють Валерію Залужному та Кирилу Буданову. Чинний президент України Володимир Зеленський посідає лише…
Подорожі Європою - це не лише про красиві міста та пам'ятки, але й про правильний…