Categories: Бізнес

ФОП та декретна відпустка: як оформити і на які виплати можна розраховувати

У багатьох жінок настає в житті момент, коли потрібно піти в декрет. Мало хто знає, але на такий відпочинок і виплати мають право й особи з ФОП (“фізична особа-підприємець”).

Усі нюанси того, як оформити для ФОП декретні – далі в матеріалі.

Як ФОП отримати декретні

У зв’язку з особливостями нашого законодавства для ФОП декретну відпустку в Податковому кодексі вказують як хворобу, тривалістю 30 і більше днів з тимчасовою непрацездатністю.

ФОП 1 і 2 груп без найманих працівників можуть отримати звільнення від податків. У цьому плані декрет ФОП 3 група дещо відрізняється – за відсутності доходів, податок дорівнює нулю. У всьому іншому декретні ФОП 3 група від інших не відрізняються.

Перебування в декреті також не звільняє ФОП від необхідності подавати податкову звітність і звіт з ЄСВ. Однак відправляти їх можна за допомогою електронного кабінету.

Скільки декретних отримує ФОП

Адвокат, керуючий партнер юридичної компанії Winner Ігор Ясько розповів УНІАН, що фактично декретні виплати – це розмовний термін, а в законі вони зазначаються як допомога. Її розмір не прив’язується до загального стажу.

“Її розраховують за 12 місяців, що передують місяцю, коли ФОП йде в декрет. Якщо за останні 12 місяців у підприємця було менше ніж шість місяців страхового стажу (тобто сплачували ЄСВ менше, ніж півроку), сума допомоги обмежується. У такому разі її рахують із фактичного доходу, але не більше суми, яка обчислюється на основі двох мінімальних зарплат на момент настання декрету”, – зазначив він.

Податковий експерт для ФОП і бізнесу Наталі Прада розкрила цю тему детальніше. За її словами, коли ФОП іде в декрет, виплати не розраховуються за критеріями груп оподаткування – 1,2, 3, 4.

“Щоб розрахувати суму декретних виплат, яку може отримати підприємець, потрібно мінімальну зарплату, тобто 8000 гривень, розділити на коефіцієнт 30.44. Отримана сума – 262,81 грн, це вартість одного декретного дня. Потім потрібно отриману суму помножити на кількість декретних днів. Зазвичай ФОП перебуває в оплачуваному декреті 126 днів. Спочатку виписуються 70 переддекретних днів, а після пологів – ще 56. За таку кількість днів мають виплатити 33 114 гривень і 6 копійок”, – пояснила Прада.

Як додає експертка, у деяких випадках жінка-підприємець може перебувати в оплачуваному декреті довше – 140 днів. Це відбувається в разі складнощів під час пологів. Щоб продовжити тривалість декрету, треба взяти лікарняний. Але довше 140 днів в оплачуваному декреті жінка-ФОП перебувати не може.

Будь-яка підприємниця, яка протягом 12 місяців сплачувала Єдиний соціальний внесок, перед декретом має право на виплати. При цьому ЄСВ розраховується так – 22% від мінімальної зарплати. На даний момент це 1 760 гривень на місяць.

Як виплачуються декретні для ФОП

Як розповіла податкова експертка, щоб отримати декретні, підприємець має сплатити ЄСВ, закрити лікарняний, подати декларації, сформувати звіти і подати заявку на виплату коштів через Пенсійний фонд. Усе це можна зробити кількома способами – прийти туди самостійно або скористатися електронним кабінетом. Усі документи можна подати до ПФУ в електронному вигляді з електронним підписом.

“Коли заявка на виплату декретних буде сформована і відправлена до Пенсійного, ФОП має відкрити для себе соціальний рахунок, на який і мають надійти кошти. Якщо від Фонду надійде відповідь: “Отримали до розгляду”, – це означає, що документи прийнято і в них усе правильно. Цього ж дня декретні виплати можуть надійти на соціальний рахунок. Коли гроші надійдуть, про це треба відзвітувати в Пенсійний фонд. Гроші потрібно буде відправити на свій власний рахунок і після цього ними можна буде користуватися. З отриманих коштів не сплачуються жодні податки”, – додала Прада.

Після ухвалення закону про підвищення податків дуже багато підприємців вирішували, що робити – закривати чи не закривати свою діяльність.

“Я співпрацюю з більш ніж тисячею ФОП, і з них тільки приблизно 1% вирішили закритися. Підприємницьку діяльність припинили люди, у яких справа не пішла. Більшість підприємців, які активно працюють, спочатку були шоковані тим, що будуть змушені платити не тільки єдиний податок, а й ЄСВ та військовий збір. Але потім бізнесмени подумали і дійшли висновку, що податки в Україні не такі вже й високі порівняно з Європою. З практичного погляду, якщо ФОП бачить, що не може зараз працювати і платити податки, то замість того, щоб закриватися, він може перейти на загальну систему оподаткування. Якщо підприємець на такій системі оподаткування і не має жодного доходу, то він не сплачує жодних податків”, – підсумувала вона.

Романчук Микола

Recent Posts

Трамп отримав дивний вирок у справі про гроші та порнографію

Суддя Нью-Йорка Хуан Мерчан у пʼятницю, 10 січня, висунув вирок обраному президенту США Дональду Трампу у…

5 хв. ago

Масований обстріл готують у Росії: скільки літаків спорядили ракетами

Російські війська, попри обстріли авіабаз, продовжують підготовку до ймовірного масованого ракетного удару по території України.…

13 хв. ago

Що важливіше для довголіття – гени чи спосіб життя: аналіз NYT

Учені вважають, що тривалість життя приблизно на 25% залежить від генів і на 75% - від довкілля і способу…

24 хв. ago

Податок на кота спустошить гаманець: хто може заплатити тисячі гривень

Хоча в Польщі немає прямого податку на утримання котів, як це може бути з собаками,…

33 хв. ago

Українцям вручатимуть кілька видів повісток у 2025 році: як покарають за ігнорування

Мобілізація в Україні триває, а отже українцям і далі вручатимуть повістки. Усього існує кілька видів…

41 хв. ago

Трюдо завдав удару у відповідь: після його запиту Трампу стало не смішно

Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо, який нещодавно оголосив про плани піти у відставку, розповів, що він…

48 хв. ago