Українцям розповіли, як зміняться податки для ФОП у 2025 році та кому доведеться сплатити більше.
Про це йдеться у матеріалі РБК-Україна.
З 1 січня 2025 року в Україні вводяться важливі зміни у податковій системі для фізичних осіб-підприємців (ФОП) – зростуть податки і зміняться правила їх нарахування.
Головна зміна стосується єдиного соціального внеску (ЄСВ). Якщо з початку війни у 2022 році його сплата була добровільною, то тепер ЄСВ знову стає обов’язковим платежем. Його потрібно буде сплачувати навіть у ті місяці, коли підприємець не отримував доходу.
Крім того, для підприємців на спрощеній системі оподаткування вводиться обов’язкова сплата військового збору.
Схожа ситуація вже була у 2017 році, коли після періоду добровільної сплати ЄСВ (під час якого багато хто тримав неактивні ФОПи) знову ввели обов’язковий платіж незалежно від наявності доходу.
Хоча для підприємців першої групи розмір єдиного податку залишиться незмінним (302,80 гривні), загальна сума обов’язкових платежів суттєво зросте. Це пов’язано з тим, що до єдиного податку додаються два нових обов’язкових платежі:
ФОПи першої групи:
Таким чином, місячне податкове навантаження для ФОПів першої групи зросте на 2560 грн. У квартальному вимірі це складе 7680 грн, а щороку – 30 720 грн.
ФОПи другої групи:
У результаті сума податків складе 4160 грн на місяць, що майже втричі більше, ніж у 2024 році.
ФОПи третьої групи:
З 2025 року всі підприємці, крім тих, хто працює в районах бойових дій, будуть зобов’язані забезпечити можливість безготівкових розрахунків (POS-термінал). Льготи для населених пунктів із населенням до 5000 осіб скасовуються. Також знято мораторій на документальні планові перевірки для ФОПів.
Сплата ЄСВ
З 2025 року підприємці зобов’язані сплачувати єдиний соціальний внесок поквартально – у місяці, який слідує за завершенням кварталу. Звітність по ЄСВ подається раз на рік у вигляді Додатка 1 до річної декларації. Для підприємців II групи крайній термін подання звіту – 3 березня 2025 року, для III групи – 10 лютого 2025 року. Також у 2025 році відновлюється обов’язкова місячна звітність по найманих працівниках, яку потрібно подавати до 20-го числа наступного місяця, починаючи з лютого.
При цьому пільги зі сплати ЄСВ у 2025 році залишаються для пенсіонерів, осіб з інвалідністю, підприємців, які є одночасно найманими працівниками (за них внесок сплачує роботодавець), а також для ФОПів, які знаходяться на окупованих територіях або в зонах бойових дій. Звільнення від сплати ЄСВ надається підприємцям на загальній системі оподаткування, які не отримують доходу, та ФОПам, призваним до ЗСУ у зв’язку з мобілізацією на особливий період, протягом усього строку їхньої військової служби.
Максимальна сума місячного доходу фізичної особи для нарахування ЄСВ у 2024 році становить 15 мінімальних заробітних плат. Це дорівнює 120 тис. грн (15 × 8 тис. грн). Відповідно, максимально можливий місячний розмір ЄСВ у 2024 році становив 26,4 тис. грн, а за рік – 316 тис. грн.
З 1 січня 2025 року база нарахування ЄСВ збільшена до 20 мінімальних заробітних плат, що становить 160 тис. грн, тобто на 40 тис. грн більше. Це означає, що максимальний місячний розмір єдиного соціального внеску зросте до 35,2 тис. грн, а в річному вимірі ФОП сплачуватиме 422 тис. грн.
Крім того, у наступному році зміняться ліміти за оборотами для ФОП:
У разі перевищення цих лімітів підприємець має перейти на загальну систему оподаткування або змінити групу.
Несплата єдиного соціального внеску (ЄСВ) спричинить кілька серйозних наслідків:
Фінансові санкції:
Соціальні наслідки:
Це у подальшому вплине на:
Таким чином, несвоєчасна сплата ЄСВ не тільки призведе до додаткових витрат у вигляді штрафів і пені, але й може негативно позначитися на соціальних гарантіях підприємця у майбутньому.
У Севастополі після аварії російських танкерів на пляжах почали з'являтися плями мазуту. Пальне виявили на…
В останні місяці 2024 року українці подавали заявки на отримання 21 000 гривень для купівлі…
З початку 2025 року в Україні активізувалися обговорення, що дорожні камери нібито почали автоматично фіксувати…
Загальна мобілізація продовжиться у 2025 році, проте ціла низка військовозобов'язаних громадян матиме право на відстрочку.…
Електромобілі поступово стають популярнішими за традиційні автомобілі з ДВЗ. Проте нові повністю електричні моделі все ще…
Російська окупаційна армія планує здійснити велике оточення наших військових підрозділів на території від Покровська до…