Categories: Авто

Суд пояснив, коли поліцейські не мають права штрафувати водіїв

Водія не можна притягувати до адміністративної відповідальності, якщо патрульні поліцейські зупинили його безпідставно. Такого рішення у справі №750/13874/23 дійшов Чернігівський апеляційний суд.

У вересні 2023 року в Чернігові патрульні поліцейські зупинили автомобіль “РАФ 22038” та склали щодо його водія адміністративний протокол за ч. 5 ст. 126 КУпАП. Причина цього – водій повторно протягом року керував ТЗ без водійського посвідчення відповідної категорії. Відповідно до рішення суду першої інстанції, штраф склав 40 800 гривень з позбавленням водійського посвідчення на 5 років.

Автомобіліст із таким рішенням суду не погодився та подав апеляційну скаргу. Він вказував на те, що у його діях нібито немає складу цього адміністративного правопорушення.

Чернігівський апеляційний суд, вивчивши матеріали справи, апеляційну скаргу водія задовольнив. Виявляється, суд першої інстанції всебічно та повно не досліджував усіх обставин справи. У матеріалах справи немає належних та допустимих, тобто зібраних з дотриманням вимог Закону доказів порушення водієм ПДР, які були б законною підставою для його зупинення.

Відповідно до ст. 35 Закону України “Про Національну поліцію”, є 10 причин, з яких правоохоронці мають право зупинити автомобіль. Наприклад, якщо водій порушив ПДР, якщо є очевидні ознаки технічної несправності автомобіля, якщо ТЗ перебуває у розшуку тощо.

При цьому у Постанові Верховного суду від 15 березня 2019 року у справі № 686/11314/17 йдеться про те, що оскільки поліцейським не задокументовано і не доведено належними і допустимими доказами факту порушення водієм ПДР, то вимоги інспектора до водія про пред’явлення документа про управління неправомірні, а правоохоронці можуть зупиняти автомобіль, лише якщо є факт правопорушення.

У випадку водія автомобіля “РАФ 22038” у поліцейських не було законних підстав для його зупинки. Поліція у суді не змогла надати відповідних доказів. Тому Чернігівський апеляційний суд скасував рішення суду першої інстанції.

Як докази в суді поліція зазвичай надає відео з нагрудних камер патрульних поліцейських. Але такий доказ можуть не прийняти, якщо є сліди втручання у відео, тобто, якщо, наприклад, видалили частину відео.

Ольга Степанова

Recent Posts

Огляд найдешевших країн для туристів: куди податися з малим бюджетом

В умовах зростаючих витрат на подорожі, багато хто вважає вартість авіаперельотів головною перепоною на шляху…

7 хв. ago

Ізраїль завдав серію авіаударів по південних районах Бейрута (відео)

У суботу, 6 жовтня, ізраїльські військові завдали п'ять авіаударів по південних околицях Бейрута. Офіційні ліванські…

16 хв. ago

Платити за труби доведеться навіть без опалення: чому так

Багато українців стикаються з неочікуваними витратами в своїх комунальних рахунках, і одним із найбільш дивних…

25 хв. ago

У Києві помітили багатоповерхівку, яка пливе Дніпром: хто дав дозвіл на “мандрівку”

Вдень 5 жовтня у Києві помітили незвичайну картину. По  Дніпру у межах столиці пливла багатоповерхівка. Ті, хто…

34 хв. ago

Чоловіки можуть видихнути: штраф за ВЛК скасують – кого торкнеться

Як правило, проходження військово-лікарської комісії є актуальним для військовозобов'язаних громадян, але не завжди це обов'язково…

45 хв. ago

Їжте квашену капусту якомога частіше і позбавтеся целюліту: чим ще корисний зимою смаколик

Квашена капуста має унікальний смак та великий вміст вітамінів, які так потрібні організму взимку. Сам…

54 хв. ago