Categories: Авто

Суд пояснив, коли поліцейські не мають права штрафувати водіїв

Водія не можна притягувати до адміністративної відповідальності, якщо патрульні поліцейські зупинили його безпідставно. Такого рішення у справі №750/13874/23 дійшов Чернігівський апеляційний суд.

У вересні 2023 року в Чернігові патрульні поліцейські зупинили автомобіль “РАФ 22038” та склали щодо його водія адміністративний протокол за ч. 5 ст. 126 КУпАП. Причина цього – водій повторно протягом року керував ТЗ без водійського посвідчення відповідної категорії. Відповідно до рішення суду першої інстанції, штраф склав 40 800 гривень з позбавленням водійського посвідчення на 5 років.

Автомобіліст із таким рішенням суду не погодився та подав апеляційну скаргу. Він вказував на те, що у його діях нібито немає складу цього адміністративного правопорушення.

Чернігівський апеляційний суд, вивчивши матеріали справи, апеляційну скаргу водія задовольнив. Виявляється, суд першої інстанції всебічно та повно не досліджував усіх обставин справи. У матеріалах справи немає належних та допустимих, тобто зібраних з дотриманням вимог Закону доказів порушення водієм ПДР, які були б законною підставою для його зупинення.

Відповідно до ст. 35 Закону України “Про Національну поліцію”, є 10 причин, з яких правоохоронці мають право зупинити автомобіль. Наприклад, якщо водій порушив ПДР, якщо є очевидні ознаки технічної несправності автомобіля, якщо ТЗ перебуває у розшуку тощо.

При цьому у Постанові Верховного суду від 15 березня 2019 року у справі № 686/11314/17 йдеться про те, що оскільки поліцейським не задокументовано і не доведено належними і допустимими доказами факту порушення водієм ПДР, то вимоги інспектора до водія про пред’явлення документа про управління неправомірні, а правоохоронці можуть зупиняти автомобіль, лише якщо є факт правопорушення.

У випадку водія автомобіля “РАФ 22038” у поліцейських не було законних підстав для його зупинки. Поліція у суді не змогла надати відповідних доказів. Тому Чернігівський апеляційний суд скасував рішення суду першої інстанції.

Як докази в суді поліція зазвичай надає відео з нагрудних камер патрульних поліцейських. Але такий доказ можуть не прийняти, якщо є сліди втручання у відео, тобто, якщо, наприклад, видалили частину відео.

Ольга Степанова

Recent Posts

Борги за комуналку: коли житло можуть забрати

У країні, де платіжки за комуналку часом схожі на якусь "катівню" для гаманця, питання «чи…

2 хв. ago

Пора відступати: під Кураховим ситуація стає критичною

На Донеччині, на Курахівському напрямку, українські підрозділи опинилися в напівоточенні, а тому командуванню варто ухвалити…

9 хв. ago

Ліквідовано сотні солдатів КНДР: наслідки удару Storm Shadow по Курщині

Внаслідок удару Storm Shadow по Курській області 20 листопада ліквідовано 500 північнокорейських солдатів, генерала Валерія…

33 хв. ago

Українські біженці у Чехії: податки перевищили витрати на підтримку

Українські біженці, які знайшли тимчасовий захист у Чехії, не лише адаптуються, а й активно підтримують…

40 хв. ago

Актуальні аксесуари для зимового гардеробу: Що обрати цього сезону

Зима – ідеальний час, щоб додати яскравих акцентів у свій гардероб за допомогою стильних аксесуарів.…

47 хв. ago

В Україні змінюють “заморожені” тарифи: які послуги подорожчали більше за інші, є і 60% росту

Державна служба статистики України повідомила про значне підвищення тарифів на комунальні послуги у період з…

58 хв. ago