Categories: Авто

Суд пояснив, коли поліцейські не мають права штрафувати водіїв

Водія не можна притягувати до адміністративної відповідальності, якщо патрульні поліцейські зупинили його безпідставно. Такого рішення у справі №750/13874/23 дійшов Чернігівський апеляційний суд.

У вересні 2023 року в Чернігові патрульні поліцейські зупинили автомобіль “РАФ 22038” та склали щодо його водія адміністративний протокол за ч. 5 ст. 126 КУпАП. Причина цього – водій повторно протягом року керував ТЗ без водійського посвідчення відповідної категорії. Відповідно до рішення суду першої інстанції, штраф склав 40 800 гривень з позбавленням водійського посвідчення на 5 років.

Автомобіліст із таким рішенням суду не погодився та подав апеляційну скаргу. Він вказував на те, що у його діях нібито немає складу цього адміністративного правопорушення.

Чернігівський апеляційний суд, вивчивши матеріали справи, апеляційну скаргу водія задовольнив. Виявляється, суд першої інстанції всебічно та повно не досліджував усіх обставин справи. У матеріалах справи немає належних та допустимих, тобто зібраних з дотриманням вимог Закону доказів порушення водієм ПДР, які були б законною підставою для його зупинення.

Відповідно до ст. 35 Закону України “Про Національну поліцію”, є 10 причин, з яких правоохоронці мають право зупинити автомобіль. Наприклад, якщо водій порушив ПДР, якщо є очевидні ознаки технічної несправності автомобіля, якщо ТЗ перебуває у розшуку тощо.

При цьому у Постанові Верховного суду від 15 березня 2019 року у справі № 686/11314/17 йдеться про те, що оскільки поліцейським не задокументовано і не доведено належними і допустимими доказами факту порушення водієм ПДР, то вимоги інспектора до водія про пред’явлення документа про управління неправомірні, а правоохоронці можуть зупиняти автомобіль, лише якщо є факт правопорушення.

У випадку водія автомобіля “РАФ 22038” у поліцейських не було законних підстав для його зупинки. Поліція у суді не змогла надати відповідних доказів. Тому Чернігівський апеляційний суд скасував рішення суду першої інстанції.

Як докази в суді поліція зазвичай надає відео з нагрудних камер патрульних поліцейських. Але такий доказ можуть не прийняти, якщо є сліди втручання у відео, тобто, якщо, наприклад, видалили частину відео.

Ольга Степанова

Recent Posts

Режим сну Меган Маркл і Кейт Міддлтон: які звички приховують королівські сім’ї

Створення оптимального режиму сну має вирішальне значення для забезпечення повноцінного відпочинку. У сучасному світі технологій…

8 хв. ago

Повістки поштою: куди надсилатимуть людям без держреєстрації

Навіть якщо військовозобов’язаний громадянин не має державної реєстрації, це не звільняє його від процесу загальної мобілізації в…

15 хв. ago

На пенсію із повними кишенями грошей: українці можуть отримати одразу 10 окладів

Скористатися можливістю та отримати одразу 10 окладів перед виходом на пенсію можуть працівники державних та…

17 хв. ago

25-річна блондинка всього за тиждень переспала із сотнею студентів та їхніми батьками: рекорд побито

Актриса "кіно для дорослих", 25-річна блондинка Бонні Блу з Великобританії з початку 2024 року набула…

29 хв. ago

Король Чарльз змінює харчові звички: в обідньому меню з’явилося авокадо

Король Великої Британії Чарльз III, відомий своїм щільним графіком і звичкою пропускати обід, почав вносити…

29 хв. ago

Школярів чекають важливі зміни – доведеться обирати

З наступного року українські діти, які через війну були змушені виїхати за кордон, отримають унікальну…

38 хв. ago