Categories: Авто

Обмеження права на водіння з 1 червня: кому це не загрожує

У кого можуть забрати авто на війну та за що обмежуватимуть право на водіння, а кого це не торкнеться - розповідаємо в матеріалі.

Закон про мобілізацію в Україні, який набув чинності 18 травня, передбачає вилучення авто для ЗСУ, а також нові обмеження для ухилянтів – зокрема, водійських прав.

Вилучення авто на потреби ЗСУ – у кого і які авто можуть забрати

Одне з нововведень, прописане в законі про мобілізацію – вилучення автомобілів на потреби армії, а також тракторів і агропромислової техніки. Кількість автомобілів, яку потрібно мобілізувати, визначатимуть місцеві адміністрації (згідно із запитами від ЗСУ), вони ж видаватимуть дозвіл на вилучення.

Право вилучати автомобілі надають співробітникам ТЦК, СБУ та Служби зовнішньої розвідки. Але забирають авто на потреби армії не всі підряд і не у всіх. У кого не можуть вилучити транспортний засіб:

  • якщо автомобіль – основне джерело доходу;
  • у людини з інвалідністю I або II групи, а також у батьків дитини з такою інвалідністю.

Щодо самих транспортних засобів, то вилучати насамперед будуть ті, що підходять для оборонних потреб держави – приміром, між седаном і позашляховиком виберуть позашляховик, водночас, якщо в людини два позашляховики, заберуть той, що дешевший.

Перед “мобілізацією” авто проводитимуть його експертну оцінку та оцінку ринкової вартості, а після демобілізації власнику зобов’язані повернути авто протягом місяця, а якщо авто буде загублено – то компенсувати його вартість грошима.

Обмеження права керування авто для ухилянтів від військової служби

Змінилися й покарання для тих, хто ухиляється від мобілізації та не виконує вимоги нового закону – для них діятиме обмеження права керування транспортними засобами.

У разі, якщо військовозобов’язаний порушує законодавство – не оновлює свої дані або ж не з’являється за повісткою (Закон “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, стаття 22), то ТЦК звертається до поліції з вимогою затримати порушника. Якщо поліції це зробити не вдалося, то громадянину протягом 5 днів направлять вимогу про виконання його обов’язків. Якщо минуло ще 10 днів, але військовозобов’язаний не відреагував, то ТЦК звертається до суду, який може обмежити право на керування автомобілем під час мобілізації.

Але з цієї норми теж є низка винятків – правило не діє, якщо:

  • обмеження позбавляє людину основного і законного джерела доходу (сюди входять усі водії, які працюють на підприємства, організації, ФОПи та таксисти);
  • у людини є інвалідність;
  • на утриманні у людини є особи з інвалідністю I, II групи або дитина з інвалідністю.
Лисенко Катерина

Recent Posts

“Відчуваю себе Пригожиним”: комбат про процес мобілізації ув’язнених до 3-ї штурмової бригади

Для того, щоб потрапити до 3-ї штурмової бригади треба мати мотивацію, підходити за станом здоров'я,…

1 хв. ago

Ледь дихав і не ворушився: соцмережі “вибухнули” від порятунку собаки з ожирінням

Чоловік натрапив на товстого плямистого собаку, який лежав на проїжджій частині й не ворушився, коли…

3 хв. ago

Газові оборудки у деталях. Як Ярослав Дубневич потрапив на лаву підсудних

Енергетика завжди була ласим шматком для потенційних корупційних схем. «Газова справа» Онищенка, справа «Роттердам+», справа «Центренерго» – усі ці…

5 хв. ago

Адвокатка пояснила, як працюватиме електронний військовий квиток

З вівторка, 18 червня, користувачі додатка "Резерв+" можуть скористатися новою функцією – електронним військово-обліковим документом. Очікується, що…

18 хв. ago

Вітамінна бомба: літній салат з селери, моркви і яблук

Влітку хочеться простих та легких страв. Цей салатик не лише смачний, а й корисний. Раніше…

19 хв. ago

Кевін Костнер розповів про таємну зустріч із принцом Вільямом

69-річний американський актор, кінорежисер, кінопродюсер і музикант Кевін Костнер, відзначений двома "Оскарами", зізнався, що спочатку…

22 хв. ago