Україна почала розробляти шість нових типів ракет, – The Economist

Україна активно відроджує власну ракетну промисловість, розробляючи одразу кілька типів ракет на тлі невизначеності щодо подальшої військової допомоги від західних партнерів.

Про це йдеться у розгорнутому розслідуванні The Economist.

За інформацією видання, в Україні вже готові до льотних випробувань близько шести нових ракет та ракетно-безпілотних гібридів. Ще приблизно дванадцять менших проєктів перебувають на стадії розробки.

Серед ключових державних проєктів – крилата ракета “Нептун” великої дальності, яку адаптували з протикорабельної версії, що у 2022 році потопила російський флагман “Москва”. Другий важливий проєкт – тактична балістична ракета “Грім-2” (також відома як “Сапсан”), яку розробляють на заводі “Південмаш”. Однак, як зазначають галузеві інсайдери, обидва державні проєкти є відносно дорогими та повільними у реалізації.

Більш перспективними вважаються нові приватні розробки. Зокрема, крилата ракета Trembita, створена групою інженерів-волонтерів під керівництвом Сергія Бірюкова. Базова версія має швидкість 400 км/год і дальність польоту 200 км. Команда працює над потужнішою модифікацією, здатною досягати Москви. Вартість ракети у версії-приманці становить від 3000 доларів, а повноцінна версія з боєголовкою 20-30 кг коштує 15000 доларів.

Президент Володимир Зеленський наприкінці листопада оголосив про перехід до виробництва ракет, які складніше перехопити, ніж безпілотники. Поставлено мету виготовити 3000 ракет до кінця 2025 року.

Виробництво серйозно ускладнюється постійними російськими атаками. У грудні 2023 року ракетного удару зазнало підприємство з виробництва “Нептунів” у Києві. У листопаді 2024 року Росія атакувала “Південмаш” у Дніпрі новою міжрегіональною балістичною ракетою “Орєшнік”. Ще руйнівнішим був удар по заводу у 2023 році, який призвів до численних жертв.

Через загрозу ракетних ударів значну частину збірки перенесено у захищені бункери, а виробництво компонентів розосереджене по сотнях прихованих локацій. За даними The Economist, виробництво крилатих ракет в Україні може коштувати до 12 разів дешевше, ніж у Західній Європі.

Віце-прем’єр-міністр Михайло Федоров працює над зменшенням бар’єрів для входу в галузь та прогнозує, що 2025 рік стане “роком української крилатої ракети”. Україна відкрита для співпраці із західними партнерами. Деякі країни, зокрема Данія та Велика Британія, вже активізують співробітництво у цій сфері.

Романчук Микола

Recent Posts

Всіх батьків відправляють у податкову за «кодом» для дітей: у Кабміні дали пояснення

У Кабміні попередили всіх батьків стосовно ідентифікаційних номерів (ІПН) дітям. Навіщо дитині індивідуальний податковий номер? Зазвичай ІПН…

53 хв. ago

“4 роки служби або 4 роки на зоні”: скандальний експерт надав вибір ухилянтам

Одіозний Євген Дикий, який називає себе військовим експертом, висловив думку в ефірі "Radio NV", що встановлення…

54 хв. ago

В Україні змінили правила реєстрації деяких авто: що мають знати водії

В Україні суттєво спростили реєстрацію волонтерських автомобілів, які військовослужбовці отримують як гуманітарну допомогу для захисту держави.…

55 хв. ago

Стало відомо, скільки північних корейців вже померло за Путіна

Присутність військових Північної Кореї на війні проти України підтверджена пораненими й загиблими солдатами, свідченнями очевидців…

58 хв. ago

Син радника аятоли Хаменеї постачає іранську зброю в Росію, – Bloomberg

Як зазначає видання, Хоссейн Шамхані - син колишнього міністра оборони Ірану, який зараз перебуває на…

1 годину ago

Українцям готують чергову шокову терапію: електроенергія подорожчає в декілька разів

Українців чекає новий виклик: електроенергія, яка і так вже б’є по бюджету кожної родини, може…

1 годину ago