Російський винищувач пʼятого покоління Су-57 ніколи не зможе стати літаком рівня американського F-35. Попри його технологічну досконалість, виробництво Су-57 значно ускладнене санкціями, що обмежує його розгортання і оперативний вплив.
Про це пише в матеріалі для ресурсу 1945 позаштатний науковий співробітник організації “Оборонні пріоритети” та професор міжнародних відносин і політичної теорії в коледжі Макалістера в Сент-Полі, штат Міннесота Ендрю Лейтем.
Розроблений для забезпечення переваги в повітрі та нанесення високоточних ударів, Су-57 має низку передових характеристик, які відносять його до елітної категорії сучасних бойових літаків. Зокрема, в його характеристиках сказано, що винищувач може розвивати швидкість до 2 Махів, а дальність польоту становить близько 2200 миль (3500 км). Але є один великий нюанс – хоча РФ намагається виготовляти Су-57 у значних кількостях, станом на кінець 2024 року було поставлено лише 22 цих літаки, включаючи серійні та випробувальні літаки
На противагу цьому, американська програма з випуску F-35 має масове виробництво – понад 1000 одиниць, поставлених у різні військово-повітряні сили союзників. Цей літак, попри затримки і перевитрати, показав значну бойову готовність і інтеграцію у ВПС НАТО і союзників, що Росія ще не змогла повторити у випадку з Су-57.
За словами професора, основною перешкодою для російської програми Су-57 є вплив західних санкцій, запроваджених через війну проти України. Прогалини у виробництві власних компонентів змусили Росію сповільнити або навіть згорнути деякі військові проекти, і Су-57 не став винятком. Тим часом, F-35 подібних проблем не має.
Аби подолати вплив санкцій, Москва дедалі частіше звертається до альтернативних шляхів поставок деталей. Зокрема, Китай і Туреччина надають Росії доступ до високотехнологічних компонентів через непрямі канали. Але навіть з використанням “обхідних шляхів”, програма Су-57 залишається ускладненою логістичними проблемами і зростанням витрат, що ще більше обмежує масштаби її розгортання.
Окрім виробничих проблем, Су-57 досі не пройшов широких випробувань в реальних бойових умовах. Хоча російські джерела стверджують, що Су-57 використовувався у війні проти України, незалежних перевірок залишається мало. До того ж, нещодавно на авіасалоні в Чжухаї, Китай, один з представлених Росією Су-57 мав видимі дефекти. На ньому були погано пригнані гвинти і видні щілини у фюзеляжі. І це лише підсилює скептицизм щодо загальної досконалості літака.
У цьому аспекті проглядається різкий контраст із F-35. Американський винищувач пройшов ретельні випробування і доопрацювання, що зробило його найпоширенішим винищувачем п’ятого покоління в світі. Він також випробовувався в боях на багатьох театрах воєнних дій.
“Хоча Москва, ймовірно, продовжуватиме доопрацьовувати і вдосконалювати Су-57 протягом наступних років, її здатність експлуатувати літаки у великих кількостях залишається невизначеною. Су-57, попри всю свою багатообіцяючу перспективу, ілюструє ширші виклики, що стоять перед російським військово-промисловим комплексом, який намагається орієнтуватися в майбутньому, обмеженому санкціями і геополітичною ізоляцією, і водночас відстає від F-35 як за кількістю вироблених літаків, так і за рівнем їхнього оперативного розгортання”, – акцентує Лейтем.
Успіх американського літака F-35 позиціонує його як домінуючий винищувач п’ятого покоління. Своєю чергою, російський винищувач Су-57 залишається амбітним проектом, який все ще намагається досягти значних масштабів.
З З1 березня до Держпродспоживслужби надійшло 1156 звернень українців через завищену вартість ліків. Найбільше скарг надійшло від…
Українці щомісяця сплачують за газ, але інколи навіть ті, хто не має боргів, можуть отримати…
Війна в Україні завершиться останніми місяцями 2025 року. Про це йдеться у базовому сценарії оновленого…
На Шрі-Ланці дикий слон атакував автомобіль, у якому їхали туристки з рф. Інцидент стався вранці…
Олександр Кучков – власник ритуальної служби у Запоріжжі. П’ять років тому він почав вести TikTok, де…
У квітні 2025 року деякі військовозобов'язані, які раніше мали право на відстрочку, підлягатимуть мобілізації. Про…